По отношение на това как ще бъдат уредени правата между творци и създатели на изкуствен интелект 2023 година се очертава доста "кървава".
Ще бъдем затрупани, ще бъдем облъчени с безброй образи, които са причудливи, които са шантави. Ще станем свидетели на повече изображения в стил psychedelic, неща, които не можем да видим всеки ден.
Това прогнозира пред Радио София Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален предприемач и преподавател.
В сравнение със САЩ в Европа по този въпрос са по-разхлабени нещата. За това свидетелстват две дела от миналата година. При едното потребителка показва как снимка от нейния профил е мултиплицирана на канава. Съдът в Люксембург оправда този акт. Другото дело е свързано с Анди Уорхол. През 1984 г. той е създал портрет в неговия стил на певеца Принс, но фотографката, по чиято снимка е направена рисунката, съди фондацията на поп артиста, и трябва да получи обезщетения.
Темата за AI (Artificial intelligence) поставя все повече темата за авторските права и във връзка с това, ще става все по-трудно за творците, музикантите, хората на словото, дори за графичните дизайнери, убеден е Ралев.
По думите му има хипотези, че AI е бил разработен още преди около 5-10 години, но появата му нарочно е отложена за да може в интернет да бъдат качени още милиарди снимки и да може този софтуерна тяхна основа да стъпи и да са да се обучи.
▲ Маргарит Ралев Снимка: GEMJI
"Никой не си прави илюзията, че Фотошоп е нещо лошо, но очевидно не е окей, ако го използваш за фалшифициране на лични документи", подчерта дизайнерът.
Той очерта някой от тенденциите свързани с желанията на клиентите при разработки на графично оформление на уеб, дрехи, продукти, автомобили, обърна внимание на широкото разпространение на QR кодовете, завръщането на футуризма, фантастичните образи. Същевременно има едно обръщане и към годините преди и около 2000 година. По думите на Ралев минимализмът винаги ще остане на мода и ще има почитатели. Той го сравни с черно-бялата класика. За него, за хайкуто на дизайна трябват повече средства и време за измисляне, за полиране.
Няма да е изненада, ако в стремежа си да завладеят нашето внимание, нашите очи, нашите портфейли, брандовете прибегнат до цветове и форми като добавки, "подправки" в дизайна, които може и да не са много здравословни.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..