Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 12 януари в галерия "Depoo"

Актрисата Ина Добрева разказва за духа на 90-те години с документална епистоларна изложба

Среща с авторката - актрисата Ина Добрева в "Радиокафе"

Снимка: Галерия Depoo

Документална експозиция наречена "Намерих тези писма" на актрисата Ина Добрева, ще бъде показана в галерия "Depoo" на 12 януари.
Тя представя София и Париж през погледа на една българка, избрала Франция за своя втора родина в началото на демократичните промени, през 1990-а година.

Младата актриса Ина Добрева, която е автор на посланието и на самата експозиция, гостува в предаването "Радиокафе", за да разкаже повече.
"Тези писма не са мои, аз ги намерих. Беше през 2009 година, тогава бях последна година студентка в НАТФИЗ, учих "Актьорско майсторство" и много се вълнувах от духа на 90-те", споделя актрисата. 

Тя открива в един контейнер много вещи от един изоставен апартамент, на път за вкъщи.
"Там се мотаеха няколко снимки и писма, адресирани от Париж. Стори ми се странно, че писмо, пожълтяло и старо, може да бъде адресирано от чужбина, това ми направи впечатление. Взех писмата и снимките - на тях присъстваха младежи с пънкарски прически в деветдесетарски дух. Прочетох ги и се развълнувах от бунтарския дух на жената, която пише писмата, тогава тя е била на 22 години, през 1995-а, пише от Париж, на своя най-добър приятел.

Оказва се, че това е първата вълна студенти, които заминават да учат в чужбина тогава. Тя споделя на своя най-добър приятел, останал тук, своите трудности и своя живот в Париж."


Развълнувана, Ина Добрева (▲) открива жената чрез фейсбук, набиращ популярност тогава.
"Цялата история беше много важна за мен, защото аз самата се намирах на своя житейски кръстопът и една от опциите да продължа напред беше именно в Париж и темата за живота там действително ме вълнуваше", споделя Добрева.

Впоследствие тя заминава и продължава да учи "Актьорско майсторство" в Париж. Там тя кани авторката на писмата на свой спектакъл.
"Реагира изключително отворено, по никакъв начин не се смути, не показа да й е неприятно, че се свързвам с нея", разказа Ина и разкри, че самият тон на описаното в писмата впечатлява с откровеността и прямотата. Мотивът на жената, която ги е написала, да поиска да замине в чужбина, не просто да учи, но търсейки свободата, която не е имала тук, по време на социализма.

Тук допълваме важната подробност, че разочарованието у хората настъпи доста по-късно, не по времето на сините митинги, които изпълваха Орлов мост, през 90-те години.
"Истина е. На мен ми ми е много интересен този период и тези времена. Проектът ми, през призмата на един случайно намерен живот изследва този период на 90-те, на това поколение, което е заминало, защо е заминало и не се е върнало... Всички герои в писмата, нейните приятели и в момента живеят в чужбина. Никой не се е върнал в България", поясни Ина Добрева.

Това, което впечатлява самата нея, е младежкият ентусиазъм, вкусът към живота, осъзнаването на факта, че вече ги няма границите, налагани преди, което дава един простор на мисълта", споделя Добрева.

"Самата Милена е много впечатляваща за мен като личност, тя е една много смела жена, до ден днешен е запазила този вкус към живота и този замах на живеене", допълва тя за авторката на писмата. Исках да се срещнем, за да видя какво се случва с нея, дали се е пречупила, но не - тя се е запазила тотално, разкрива Ина Добрева и поясни, че този факт и е подействал изключително вдъхновяващо.
Така, след емоционалната им среща се ражда идеята за експозицията.

Ина Добрева увери, че специален гост на изложбата, която ще се открие в галерия "Depoо" от 18 часа на 12 януари, ще бъде самата Милена, която вече е пристигнала в България и е донесла още интересни документи от онзи период.
"Аз много се вълнувам, защото това е история, която чаках да разкажа 14 години, не губи актуалност през годините, дори все повече вълнува, защото мисля, че това аналогово общуване е много ценно в период на свръх дигитализация. Ние имаме нужда да си го припомним, този тип аналогово общуване между хората - чрез писмата", каза още Ина Добрева.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57