Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Генов разказва за виртуалното от древността до днешната метавселена

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Основните идеи за понятието за виртуалното от древността до днешната метавселена ще представи Николай Генов тази вечер на специална лекция пред публика в галерия КО-ОП.

  • Генов е доктор по теория на литературата и главен асистент в Института за литература при БАН. Изследователските му интереси са в областта на научната фантастика, дигиталните медии и видео игри.  

Темата на лекцията е "Виртуалното, реалното и фантастичното".
На нея ще бъдат представени основните идеи от дисертацията на Генов “Виртуалният човек. Опит върху Фантоматиката”.

▲ Николай Генов   Снимка: Ива Стефанова

Събитието е в рамките на изложбата “Предели на възможното. Между виртуалното и реалното” и ще ни покаже допирните точки между теорията и практиката на виртуалното - колко близо са те помежду си и каква е дистанцията на научната фантастика спрямо ежедневието ни. 

Генов ще представи философски аспект на виртуалното, развитието на понятието и ще проследи как се развива в научнофантастичната литература

Гостите на събитието ще могат да участват в дискусия за виртуалното и същевременно ще могат да го изпитат, като видят какво е нивото на този тип технология във виртуалния свят. 

Ще бъде представена и книгата на Николай Генов “Виртуалният човек. Опит върху фантоматиката”, публикувана през 2022 година. В нея авторът се опитва да изолира понятието виртуално с речника на Станислав Лем - фантоматично е цялостното поглъщане на човек от една симулация, а според Генов ние изоставаме в това отношение и за да достигнем фантоматичното, това би означавало да загубим човешкото, до някаква степен. Според него човешкото не може да бъде заличено, защото винаги трябва да има един жизнен минимум, а той избира този жизнен минимум да бъде човешкото тяло. 

“За да има потапяне, трябва да има едно тяло, което се потапя. Въпросът е какво ще запазим от човешкото, въвличайки се в тази надпревара с машините?” 

Според Николай Генов научната фантастика много често е спрягана за пророк, но като всяка литература се занимава с възможните светове. За него в това отношение, по-важната функция на научната фантастика е диагностичната

“По-важно е да мислим за настоящето докато четем научната фантастика и какво от настоящето можем да проектираме там. Така правят и великите автори на научна фантастика - те проектират настоящето, удължават го. Но по-важния въпрос е какво се случва сега.” 

Входът за лекцията от 18:30 е свободен.

Чуйте повече в разговора с учения.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Годината е 1355-а...

"Активна" карта проследява над 200 г. промени на Второто българско царство

Фондация "Активна историческа карта" завърши новата си карта за Второто българско царство (1185 – 1396 г.) , предназначена за училища, учители и любители на историята. "Първо направихме цифрова карта на Третата българска държава, на Второто българско царство, предстои да съставим и на Първото. И в този период се водят войни, има териториални..

публикувано на 15.08.24 в 17:44

Патриарх Даниил благослови кюстендилци и гости на града за Успение Богородично

Патриарх Даниил благослови Кюстендил и гостите на града за Голяма Богородица. След като оглави патриаршеската литургия в централния храм "Успение Богородично", продължила близо три часа, Негово светейшество освети и обредните пити и хлябове на празника Панагия - Въздигане на хляба, който вървеше паралелно пред входа на черквата.  В..

публикувано на 15.08.24 в 16:55

От Националния младежки форум запознаха депутати с 12 предлагани от тях неотложни мерки

От Националния младежки форум (НМФ) се обръщат към млади, активни граждани, организации, местна и национална власт с оглед на наслояващото се напрежение около законодателни, политически и социални проблеми, които се отнасят пряко до младите граждани на страната. Вчера представители на НМФ участваха в кръгла маса на тема: “Възможности за..

публикувано на 15.08.24 в 16:15
Снимки: Антикорупционен фонд

Корупционната схема за софийските отпадъци е функционирала дълги години

Фондация "Антикорупционен фонд" (АКФ) извърши разследване в 2 части: "Властелините на пръстта" и "Едрогабаритни схеми" за методите, по които хора от Столичния инспекторат от години източват бюджета на Столичната община през събирането и откарването на отпадъци в съответните депа. "Дългогодишна корупционна схема в Столичния инспекторат е..

публикувано на 15.08.24 в 15:10

Фотоизложба в помощ на климата

Според експертите светът отчита 11-тата поредна година с рекордно горещи месеци, а 2024 г. може да бъде първата, в която затоплянето ще надмине границата от 1.5 °C (сочена за критична в докладите на учените към ООН и Парижкото споразумение). Последиците за България са видими в екстремните прояви на времето – липса на сняг през зимата,..

публикувано на 15.08.24 в 13:14

Установиха щамове на варианта FLiRT на "Омикрон" в България

По предварителни данни в България са установени Covid щамове на варианта FLiRT на "Омикрон", обяви пред БТА проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. По думите ѝ подвариантът BA2.86, който се разпространи бързо, се нарои на подварианти и всички те сборно се наричат FLiRT. "Името му е съчетание на..

публикувано на 15.08.24 в 13:10