В рубриката "Младите легенди" говорим с Емилия Тончева за премиерата на 30 януари на танцовия пърформънс Shift:
"Образованието ми започна от НАТФИЗ, но се възползвах от стипендия в Central Academy of Drama в Пекин. С танци започнах да се занимавам като дете, от латиноамерикански, през хипхоп, съвременен танц и балет. Животът си знае своето и като започна пандемията се върнах към танците.
Беше трудно, голямо предизвикателство. Тествах доколко мога да се справя. Всички си помагахме. Придобих различен поглед върху света, видях хора от бившия СССР, Африка, бе доста отрезвително да видиш как са обърнати към Китай. Да се учи актьорство на китайски не е рационален избор. Но щом съм успяла в главна роля в актьорския изпит във втори курс, няма какво да ме изплаши.
Сегашният спектакъл ме завърна към желанието да стана хореограф. Започнах да събирам различен опит от хореографите в НБУ. Интересът ми към механизмите ме доведе до финансиране от НФК.
Имаме освен мен още двама танцьори, музиката е на Кърт колев, за пръв път пише музика за сценично парче. Имаме 3Д модели, които се прожектират върху нас. Изглеждаме технологично, неживото е важна част от пърформънса. Границата е между живота и безсмъртието. Идеята е до какво ще доведе технологичното развитие на Земята. Напреднали технологично и може би осакатени емоционално.
Искам да се говори повече за тази тема. Усещам, че гледаме късогледо. По-големият проблем са опитите да не се остарява, да се превърне човекът в бог. Не съм фен на изкуството, което сочи с пръст и се опитва да те манипулира емоционално. Обичам задълбочаването не само в актуалното, но и една крачка напред."
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..