Минно-геоложкият университет става на 70! Подвижното ни студио е в техния музей на уникалните кристали. Първите ни гости са доц. д-р Борис Вълчев - декан на Геолого-проучвателния факултет и проф. Вили Лилков:
"Освен този музей, имаме още два - по минералогия и петрография и по геология и палеонтология. Всички любители на кристалите, минералите, фосилите, рудите са добре дошли да ги видят. Имаме посещения на различни ученици от цялата страна в кристалната пещера и аметистовата зала.
Единият от музеите е по геология и палеонтология. Като бях дете, баща ми разказваше за динозаврите, после брат ми оцветяваше фигурите им. Като ме питат "с какво се занимаваш", казвам "с умрели животни". Полагам всички усилия да се запази интереса към миналото." (доц.Вълчев)
Проф.Лилков: "Помня атмосферата на първостроителите. Интересно е да се видят реакциите на децата в музея на уникалните кристали: тичат, преди да се успокоят. Тук има различни специалисти, от всеки има какво да се научи. Има музейна сбирка по физика - събрахме уникални измерителни прибори. Студентите учат в музейна среда. Освен Политехническият музей и нашият, няма подобен. Нашите музеи са достъпни онлайн.
Радваме се на много добро отношение от бизнеса. Казвам на студентите си, че човек се храни с това, което е над земята, но забогатява с това, което е под земята."
Продължава доц.Вълчев: "97% от завършилите студенти намират веднага реализация в бранша! Имаме студенти, които работят по цял свят, дипломите ни са признати навсякъде. Изискванията са доста сериозни, иначе няма как да се получи добро заплащане. Биоотехнологията и геоинформатиката са специалности от новия век. Факултетът ни включва 8 специалности. Техническото и геофизичното осигуряване, но и специалности, свързани с рекултивация."
"Търсенето на води, свлачищата - при всичко това се намесват нашите специалисти." (проф.Лилков) "Специалистите ни изграждат тунели. Емблема на нашия университет е проф.Стоян Братоев, човекът-метро. Преподавайки, той си подбира най-добрите - вентилация, осветление, управление.
Когато се появят усложнени геоложки проблеми, всеки търси проф.Божинов, на 91 години, най-сложните експертизи са негови. Без геофизиците ни също никъде не може.
Ние сме бутиков университет, но тук във всеки момент всеки студент може да срещне декана и ректора си. Връзката между тях прави университета много по-силен и гъвкав. Реагираме много бързо на търсенето на пазара."
"Геологията е сравнително млада наука, от средата на 19 в. До средата на 20 в. проучванията са в основата на прогреса, след това се сдобиват с негативен облик. През 1972 се заражда концепцията за устойчивото развитие и ролята ни в това отношение е незаобиколима. Другото ни измерение е геоконсервацията. Опазването на геоложките феномени - Белоградчишките скали, Побитите камъни, Мелнишките пирамиди. Повишаваме информираността на населението. Не всеки обект е феномен, но тези поразяват с естетическото си въздействие сетивата ни. България е естествен геоложки музей. Имаме скали от всички етапи, от прекамбрий до кватернер.
Като малък исках да стана учител, като моя начален. Сбъднах детската си мечта." (доц.Вълчев)
"Минно-геоложкият е моето времеубежище. (проф.Лилков) Всичко при мен започна от учителката ми по физика. Историята на МГУ е по-дълбока. Преди разпадането на Политехниката в 1953, нашите специалисти са учили в Брюксел, Прага и Париж, традициите ни са много сериозни и две от улиците около МГУ са наречени на двама от ректорите ни."
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..