Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриващи сцени във филми на Бинка Желязкова вдъхновиха Наталия Йорданова

Снимка: СГХГ

Наталия Йорданова е пред първата си самостоятелна институционална изложба.

Ще бъде открита на 21 февруари (вторник) в Софийската градска художествена галерия и ще може да се разгледа до 26 март 2023 г.

Експозицията е озаглавена "Реалност на дълбоко съновидение: Откриваща сцена" (Deep daydream-reality: The Opening Scene).

В проекта, казано по изкуствоведски, художничката създава аудио-визуална инсталация, която изследва идеята за мита в киното, паметта и потенциала на изкуствения интелект и технологичното въображение в процеса на една историческа приемственост. 

„Този конкретен проект започна с емоционална връзка, с преоткриване на историята и на творчеството на Бинка Желязкова и моето силно желание да се ангажирам с тях – обясни Йорданова. - Исках да използвам нова технология (нашумелия изкуствен интелект), за да обуча модели, които да създадат ново изображение на базата на 7-е игрални филма на Бинка Желязкова". (1923-2011) (►) 

За целта и в процеса на работа Наталия Йорданова си е сътрудничила с приятел и компютърен учен от Германия.

Артистката изтъкна:
„Всъщност с това заглавие се опитвам да загатна, че реалността, в която като зрител се намираме, не само свързва минало и настояще, ами някак си предлага нещо, което е свързано с момент в бъдещето - какво е бъдещето на кинопрактиките, които обвързват нов тип технологии.

Хора, които се занимават с кино, знаят колко е важна откриващата сцена в един филм - тя ни представя основните персонажи, атмосферата. Именно откриващите сцени от филмите на Бинка Желязкова беше този материал, тази информация, които използвахме да тренираме компютърните алгоритми.

Вярвам, че трябва да помним имената на творци, които са били важни в миналото, за да разбираме какво е времето, в което те са живели от перспективата на днешния ден, за да може да ги оценяваме от настоящия момент.“

Проектът е осъществен като част от стипендиантската програма „С усилия към звездите“ на фондацията на Ина Кънчева „Културни перспективи“.

  • Дни след откриването на изложбата, на 25 февруари (събота), от 17 ч. в кино „Влайкова“ ще бъде прожектиран документалния филм за Бинка Желязкова „Да разкажеш приказка за мълчанието“ на Елка Николова.

Чуйте разговора на Лили Големинова.


  • Наталия Йорданова ( вдясно) е родена в София. Тя е интердисциплинарна визуалнa художничка, която работи между Амстердам и София. Образованието ѝ включва магистърска програма в специалност Dirty Art в Sandberg Institute Института Sandberg в Нидерландия (2020). Преди това тя е завършила бакалавърска степен по Изящни изкуства от Royal Academy of Art в Хага (2018), и по Фотография от НАТФИЗ (2013). През последните 10 години нейни творби са показвани на международната сцена в градове като Лондон, Амстердам, Берлин.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Историята на Царския дворец

Жанет Митева и книгата ѝ за историята на царския дворец: "Основавам се на археологическите разкопки на Магдалина Станчева и на Васил Николов за откритите им останки от древно тракийско поселение. Още по времето на Юстиниян там се разширява градът, после и българите продължават. Османците превръщат в конак на валията на града, двореца на старобългарски..

публикувано на 31.08.24 в 15:00
Менча Кърничева и Ванче Михайлов

Адресите на любовта: Менча Кърничева и Ванче Михайлов

Македонската революционерка разстрелва Тодор Паница, подтикната от любимия си Менча Кърничева и Мара Бунева си оспорват пиедестала на жена-терористка в българската история, но родената с името Мелпомена не крие, че увлечението ѝ към Ванче Михайлов е допринесло за решението ѝ да стане политическа убийца. Всъщност, според писателя Тони..

публикувано на 31.08.24 в 14:00

Реките имат потенциала да оправят града

Радиокафе е в Южния парк, където "Граждански будилник" е част от фестивала "Реките на София". Началото е с Александър Киров от БЦНП (Български център за нестопанско право): "Ще играем много игри, свързани с общата култура на децата, ще си играем и на книги. Децата се вълнуват и се чувстват горди с верните си отговори. Изкарваме много въпроси от..

публикувано на 31.08.24 в 10:36
Паметник на Михаил Маджаров Копривщица

Историята оживява - Маджаровият род - Михаил Маджаров

Днес наши герои са представителите на прочутия Маджаров род от Копривщица. От него и изключително активния и деен публицист, общественик и политик Михаил Маджаров. Той е роден в Копривщица през 1854 г. в семейството на един от знатните български търговци по онова време. Това е неговият баща - хаджи Иван Маджаров, който в периода около раждането на..

публикувано на 31.08.24 в 16:00
Д-р Наташа Янева

Над 200 деца ще минат през скрининг за ранна диагностика на диабет тип 1

Лекари от Клиниката по детска ендокринология и болести на обмяната в СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев" (СБАЛДБ), в сътрудничество с екип от УМБАЛ "Св. Иван Рилски" – ще проведат скрининг за ранна диагностика на диабет тип 1 при деца от различни възрастови групи – от новородени до 18-годишни, които имат роднина по първа линия с това..

публикувано на 30.08.24 в 17:51
Петър Ганев

Спокойно, сега работещите ще имат по-достойни пенсии от техните родители

Наистина, в бъдеще се очаква да работим повече години, но мнозина и сега искат да го правя. Това не е наказание. Хората не трябва да се плашат от тенденциите, очертани в Доклада на НОИ по отношение на пенсионната система. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика ...

публикувано на 30.08.24 в 16:16
Оля Стоянова

"Как ни спасяват природните закони?" - пита Оля Стоянова и отговаря в стихове

Как ни спасяват природните закони – това разказва новата книга с поезия на Оля Стоянова , която тя издава 11 години след стихосбирката "Улица щастие". "Поезията някак си е много същностна, тя е като наблюдение, като неща, които пишеш за себе си, без амбиции да ги издадеш", казва авторката.  И ето как звучат нейните собствени мисли:..

публикувано на 30.08.24 в 15:14