Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И все пак, доброто надделява и в най-трудните моменти

Снимка: Радио София

На 17 февруари се отбелязва Международния ден на спонтанните актове на доброта. На 5-и декември пък се чества и самият Ден на доброволеца в България. Валентин Николов само преди дни се завърна от Турция, където участваше в спасителната акция по издирване на оцелели след опостушителното земетресение. Ясен Цветков е председател на Националната асоциация на доброволците в България. Те запознаха слушателите на Радио София с  подробностите и предизвикателствата, пред които са били изправени при спасителната акция.

Николов сподели, че е бил в град Кархаманмараш, намиращ се в центъра на Анадола, който е с население около 700 хиляди жители:

"Когато взех решението да тръгна, в главата ми не беше мисълта какво ще бъде там, защото ако предварително започнеш да се настройваш може да имаш тежки психически последствия и да стигнеш неработоспособен на място. След като стигнахме там, човек превключва в съвсем друг режим".

По думите му решението го е взел лесно, защото формированието е създадено за тази цел и затова членовете му са обучавани. Той е срещнал пълно съдействие от своя работодател, а цялата група наброяваща 27 души са тръгнали със собствена екипировка и облекло, което им е било предоставено от Столична община.

"Предвид размерите на бедствието организацията на властите беше адекватна и доколкото им беше възможно полагаха всякакви усилия и се справяха със ситуацията. Цареше голям хаос, но няма как всичко да бъде овладяно бързо", отбеляза Николов.

Кархаманмараш

Той допълни, че формированията, които са към общините би трябвало да разполагат с доста екипировка и инструментариум за да могат да си вършат работата на терен, но в случая доброволците са тръгнали само с това, с което самите те са разполагали плюс дарения от граждани и фирми. Групите са били три и са покривали 24 часа, като всяка излизаща група е получавала локация от турската гражданска защита. Задачата на нашите екипи е била да потвърдят дали на дадено място има оцелели.

Това е било постигано със "сеизмичен микрофон", който засича звуци в дълбочина на срутената сграда. След почукване по отломките е трябвало да се пази абсолютна тишина, тъй като микрофонът е много чувствителен. За изваждането на оцелели хора е била използвана тежка техника.

"Безпомощността я имаше, защото разполагахме с под санитарния минимум техника дори и за издирването. Имахме късмета и щастието към нас да се присъедини екип от Швеция, които пропътуваха разстоянието до Турция с личната кола на единия от хората. Единият от тези хора е българин, пожарникар в Швеция и водач на спасително куче", отбеляза Николов.

Съдействието от турска страна е било на ниво и при пристигането екипите са бил настанени в международния лагер. По темата се включи и Ясен Цветков.

"Още в първите часове ние обявихме дарителска кампания, като не разполагахме с никакви средства на практика. Всичко ни беше дарено, от превозните средства, с които пътуваха нашите доброволци, дадоха ни средства за гориво, за застраховане и абсолютно всичко за цялостното обезпечаване на една такава мисия, което се изразява в десетки хиляди левове", подчерта той.

Двата екипа общо са наброявали 47 души, като към тях в последствие са се присъединили двама български парамедици доброволци, които са тръгнали с частна линейка, както и екипът от двама души от Швеция. Крайната бройка е наброявала 51 човека и едно куче.

"Този модел беше добър и работещ като начало, като полагане на основи на традицията в нашата страна. Очевидно е време за някаква промяна, за надграждане, тъй като към настоящия момент  имаме една такава картинка: държавата превежда субсидии на общините за издръжка на доброволните формирования, но може би на нашето общество все още му липсва култура, манталитет и усещане към този вид доброволчество. Имаме изключително добри примери за общински формирования, но имаме и за съжаление такива, които са просто регистрирани на хартия, за за отговорят на административните изисквания", посочи Цветков.

Той допълни, че на картата на доброволчеството в ЕС България е на едно от последните места. Относно това дали в близките години ще бъде приет закон за доброволчеството Цветков изрази надежда, че ще се създаде адекватна нормативна уредба, която да отразява едно разбирателство в нашето общество.

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00