В предаването „Добър вечер, София“ гостуваха младите журналисти Цветана Сапова, Пенка Маринова, Атанас Рачков, Павел Шахов и Мария Стоева от студентското радио при Нов български университет (НБУ).
Те разговаряха откровено за радиото като медия, за мотивацията им в журналистиката, както и за предстоящия проект, който те подготвят.
Студентското радио при НБУ е сравнително нова инициатива. То възниква преди година, след конкурс, организиран от техния ментор и преподавател Ралица Филипова.
С днешна дата те имат свободата да разгърнат своя творчески потенциал, като всеки от тях ще подготвя своя рубрика, тясно свързана с конкретния човек и проблемите които го вълнуват. На младите журналисти им предстои да направят своя платформа, която ще се слуша от всички студенти в страната.
Младите хора изразиха надежда идващата пролет да бъде пролетта на тяхното радио.
„Имаме доста подготвени неща, още откакто започнахме да се оформяме като екипи, тепърва предстоят хубави неща“, твърдят те.
С много вълнение Павел Шахов, който учи тонрежисура и Пенка Маринова от направление Музика, споделиха подробности за своя съвместен проект „Портрет от музика“. Друг забавен феномен, за който разказа Атанас Рачков, е рубриката „Радио флирт“.
"В нея счупихме „черупката на яйцето“, беше изключително забавно и смешно“, казва той и разкри идеята за собствен подкаст, чрез който би искал да покаже, че е възможно да паднат бариерите между студенти и преподаватели и отношенията да се базират на взаимно уважение, дори приятелство.
Цвети Сапоева представи рубриката „Извън релсите“ - тя пък е за хората, които често подминаваме. Които носят някаква болка и имат история, която имат да разкажат. Рубрика за неглижирани от обществото теми, като психично здраве, хранителни разстройства, или депресии.
Чуйте още в разговора на Кристиян Илиев с какво тези млади хора са привлечени от радиото, за да реализират своите идеи и какво подготвят занапред.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..