Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Александров: Всяко училище ще получи пари за STEM програми, по-важно е какво ще правят учителите

Снимка: Златина Петкова

Около 17% (приблизително 500) от училищата в България вече са иновативни. Те опитват нови практики, които след това да станат модел за всички.

Това съобщи пред Радио София директорът на 51. СУ „Елисавета Багряна“ Асен Александров. Той е председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование и зам.-председател на националната комисия за иновативни училища:

„Иновацията е за нещо конкретно. Нашата първа иновация се казваше „Проектно базирано обучение“ и включвахме интегрирано обучение по различните предмети (например биология, физика, химия – природни науки). Втората ни иновация дори може би трябва да стане задължителна за всички – „Възпитаване на 51 добродетели за 50 седмици в 51-во училище“. Наблягаме на изграждане на характера на учениците с доброта, устойчивост, състрадание, активност, любопитство…“

Александров разказа и за инициативата „Родител - учител за един час“. Около 30% от родителите идват в клас и водят беседа, лекция по тема, в който се чувстват силни.

По думите на директора, информацията вече е навсякъде, в телефона, в джоба. Децата трябва да се научат на уменията на 21.век, 4-те К:

  • Колаборация (работа в екип); 
  • Комуникация; 
  • Креативност; 
  • Критично мислене.

Напредък в едно училище може да се усети за 4-5 години работа, смята Асен Александров. Необходима е подкрепа от общинските съвети, от родителите, нужни са промени в организационната култура, мисленето на учителите.

Един от най-големите проблеми в образователната система е свързан с влошената и неефективна комуникацията между родители и учители. Оценките са девалвирали. Те се с 1-2 единици над това, което заслужават учениците, а после се изненадваме защо при оценяването и изпитите резултатите не са високи.

До седми клас всички се средоточават върху изпитите, а останалите предмети се пренебрегват, изтъкна още директорът на 51. СУ.

По мнението на Александров STEM програмите ни доближават до европейските стандарти. Всяко училище ще получи средства (определени 500 млн. лв. за STEM програми) и може да си обзаведе модерни кабинети, но важно е какво ще правят учителите с тази материална база.

От 22 до 24 март в 51. СУ ще дойдат представители на 2 неиновативни и 1 иновативно училище и ще обменят опит.

На 24 и 25 март пък ще има национална конференция за обмяна на учителски опит, добри практики ще бъдат включени в сборник. Досега са се записали над 120 учители от 50 общини.

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15
 Доц. д-р Стоян Сопотенски - началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ

Водещи хирурзи от "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари при спешни хирургични състояния

Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..

публикувано на 21.02.25 в 10:48
Тактилни ленти трябва да има не само в метрото

Тактилни ленти и сигнализиращи светофари ще улеснят хората с бял бастун

Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Яница Радева е "Разказвач на месеца" в Столичната библиотека

На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Яница Радева пише проза,..

публикувано на 21.02.25 в 09:23

В район "Слатина" целта е градската среда да е достъпна навсякъде

Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният  кмет на район "Слатина" Георги Илиев  с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..

публикувано на 21.02.25 в 09:02
Георги Илиев

Отстраненият Георги Илиев: Аз съм инвеститор, не управител на фирма

"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..

публикувано на 21.02.25 в 08:35