Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Рожен

111-метровият пилон с българското знаме ще е паметник на обединението

На Националния празник 3 март е време да си припомним за родолюбива инициатива, обединява хиляди българи – за издигането на 111-метров пилон на Роженските поляни, на който да се вее най-голямото българско знаме.

В основата му ще има плоча от бял врачански варовик, изобразяваща картата на България, с размери 5 на 3 метра.

Върху нея ще бъдат гравирани послания от различните области на страната.

Инициатор на проекта е фондация "Наследство в бъдещето".

Пред Радио София председателят на организацията Симеон Караколев обясни, че пилонът ще бъде поставен на 1430 м надморска височина.

Така българският национален трибагреник ще се развее на най-високия пилон на най-високото място в цял свят.

"Искахме да дадем някакъв импулс, посока с този паметник - пилонът е своеобразен паметник на обединението. Имаме нужда от такива актове, които да повдигат националното ни самочувствие."

По предварителни изчисления проектът ще струва около 1 млн. лева. Фирми вече са декларирали своята помощ в труд или материали и остават да се досъберат под 600 хил. лева. Всякаква подкрепа е добре дошла.

Изборът на височината на пилона от 111 метра не е случаен  – 111 000 квадратни километра е площта на България. Трите единици символизират пробуждането на духа, а новото начало, от което имаме нужда днес, е въплътено в цифрата 1. Освен това през тази година се навършват 111 години от освобождението на Родопите.

Картата ще бъде оформена в училището по каменоделство в с Кунино и се очаква да бъде транспортирана и през юли т.г. - положена в основата на пилона.

Ще бъде поставена капсула с послание от 111 думи, които ще бъдат прочетени след 111 години.

Заради ветровете, на които ще бъде изложено, знамето (дълго 40 м и широко 25 м) ще се сменя два пъти годишно. 
След откриването на пилона, съоръжението ще бъде дарено на държавата, каза още Симеон Караколев.

С него разговаря Данаил Конов.


По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

В гимназията по транспорт в Сливница учат и младежи от София

Когато човек влезе в професионалната гимназия по транспорт "Н. Й. Вапцаров" - гр.Сливница, го посреща ромолът на изкуственото водопадче, което клокочи в алпинеума на фоайето. Срещу него са разположени моделите, с които абитуриентите тази година се дипломират и това са светещи, издаващи звук и работещи мотори, фарове и други части на автомобила.  През..

публикувано на 03.06.24 в 11:32
Снимката е илюстративна

Над 50% от метротрасето към кв. "Хаджи Димитър" и кв. "Левски" е изпълнено

На бъдещата автостанция „Изток“ е предвидено изграждането на интермодален възел, докъдето ще достига и метрото, съобщи пред Радио София директорът на „Метрополитен“ ЕАД проф. Стоян Братоев. „Този интермодален възел трябва във времето да се развие. В момента, ако има там метро, то няма да има кого да вози, няма да има там пътници. Затова не е..

публикувано на 03.06.24 в 10:07

Подлез или градска тоалетна

Подлезът на Ботевградско шосе при първата спирка на трамвай 22 се използва предимно за облекчаване на физиологичните нужди на столичани, които са пътували дълго от крайните североизточни квартали на София до автостанция „Изток“. Малцина са тези, които се престрашават да се впуснат в това подземно приключение с аромат на неподдържана градска..

публикувано на 03.06.24 в 09:04

Отново слънце преди обяд, следобед - дъжд

Днес преди обяд ще преобладава слънчево време. Около и след обяд отначало в западните райони, по-късно и на изток, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в западната половина на страната, съобщиха от НИМХ. В Западна и Централна Северна България има условия за значителни..

публикувано на 03.06.24 в 07:35
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00