Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

IT не като занаят, а като изкуство

Снимка: Shutterstock

За никого не е изненада, че IT секторът привлича все повече нови кадри. Професия в тази посока е една от най-често избираните от учениците и току що завършилите студенти. Но това, което става все по-често срещано, е преквалификацията на кадри от други сектори в средата на техния професионален път. Затова ние питаме - какъв е пътят към професия програмист от нулата и всеки ли може да започне кариера в този сектор. Възможни отговори ни дават гостите. Първа е Надя Атанасова, мениджър „Технологични обучения" в Телерик Академия: 

"В сектора се търсят супер много хора - ще има над 30000 работни места в България за следващите години. Всеки, който има желание да остане в крак с бъдещето, не може да не се отправи към IT сектора. Хората при нас искат да се надградят, не просто да се преквалифицират. Средната възраст в нашите програми е над 30 г., те са и доста успешни. Добрата дигитална култура е необходима, за да разберем всяко нещо, с което работим. Всички услуги стъпват на тях.

Хората не си дават сметка първоначално, че нещата не са толкова лесни, но най-трудното е да се хвърлиш. Не търсим хора с предишен опит, търсим мотивация. Сферата е огромна, за всеки има място. Имаме програми, които са безплатни, започва се от нулата и за месец разбираш, дали това е за теб. Подготвителните курсове са в събота, даваме възможност на участниците да вземат сравнително информирани решения. За свободното време е само подготвителният курс. Иначе заетостта в 6-месечния курс е ежедневна.

Като човек учил много, мога да кажа, че работата е тегава и ако не те влече решаването на проблеми, няма цифра, която да те накара да останеш. Това не е занаят, а е изкуство."

Ето и мнението на Светослав Димов, CEO на Dev.bg:

"Имам теория, че дори да имаме възможност да си попълним нуждите с 30000, на сектора вече ще му трябват 50000. Недостигът е голям, дори на пазари с повече кадри, има все-повече търсене. Още по-интензивно става това с CHAT-GPT. Част от айти професиите ще се изменят, но няма да изчезнат. Разрастването на сложността на задачите прави меките умения все по-търсени.

Има много CV на бъдещи колеги, на тях им е най-трудно да намерят първата си работа в сектора. Но все-повече компании развиват стажантски програми за тях. Много зависи от мотивацията. На архитекти например, любопитството им помага да се развиват възможно най-бързо.

Често хора, които се преквалифицират на по-напреднала възраст, с интерес и труд, успяват да пораснат по-бързо, благодарение на житейския си опит. Съветът ми към търсещите кариерна смяна е, първо да се срещнат с хора, които я вършат. Ако нямата достъп до подобен тип хора, в сайта ни свързваме с такива. Предаването на знание е залог за успех в индустрията ни." 

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийската премиера на книгата е насрочена за 19 май

Петър Чухов: Поезията може да се представя на сцена!

Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..

публикувано на 18.04.25 в 18:41
Карта на температурните отклонения от нормата в света за март 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S

Експерт: Реалността чука на вратата, затоплянето не бива да се игнорира!

Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.  Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..

публикувано на 18.04.25 в 17:16
Корицата е с илюстрация от българската статия

Български учени правят крачка в разгадаването защо клетките се делят неправилно

Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..

публикувано на 18.04.25 в 15:34
Протестиращи пред посолството на Салвадор във Вашингтон с искане Килмар Абрего Гарсия да бъде върнат обратно в САЩ

Напрежение между изпълнителната и съдебната власт в САЩ заради затворник в Ел Салвадор по погрешка

Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..

публикувано на 18.04.25 в 15:15

Ново хапче е също толкова ефективно срещу затлъстяването колкото и Ozempic

Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..

публикувано на 18.04.25 в 14:25

Белгийски танцов спектакъл пред софийска публика

Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист.  Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..

публикувано на 18.04.25 в 14:16

В "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена

В УМБАЛСМ "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена. Това е факт след усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена , съобщават от лечебното заведение. Проф. Палена е посетил университетската спешна болница в рамките на няколко дни.  По време..

публикувано на 18.04.25 в 13:25