Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да имаш право на избор е основно човешко право. Забраната за аборт в Полша


Само 107 законни аборта са извършени в Полша, страна с население от 40 милиона души, през 2021 г., първата година на почти пълна забрана на абортите. Масови протести обединиха хиляди хора, а причината  е правото на избор на жените върху техните собствени тела. Забраната за аборт е голяма дискусия. Дискусия, която накара граждани да излязат по улиците както в Полша, така и в Щатите. Тези, които са против аборта, твърдят, че медицинската процедура отнема човешки животи. Но можем да кажем и обратното. В Полша има данни, че жени губят живота си заради усложнения по време на бременността и се оказва, че абортът е единственият начин за тях да останат живи. Днес ще чуем какво точно се случва в една от европейските държави през 21 век и защо един живот си отива заради закон.

По тази тема разговаряме с Антонина Левандовска от FEDERA и полския политик и евродепутат Робърт Биедрон.

Преди да се задълбочим в проблема в Полша, нека да разгледаме темата за абортите в исторически план и в световен мащаб. Според Световната здравна организация около 73 милиона медицински аборти се извършват всяка година по света. Комплексните грижи за тази процедура са включени в списъка на основните здравни услуги, публикуван от Световната здравна организация през 2020 г. А според СЗО абортът е здравна интервенция, която може да бъде ефективно управлявана от широк кръг здравни работници, използващи медикаменти или хирургическа процедура. Но защо тази здравна услуга може да бъде забранена?

Ако погледнем исторически, ще видим, че около първата половина на 19-ти век абортът е бил легален, но голяма част от процедурите са извършвани от жени, които не са били истински лекари. По това време е нямало много медици, които да се занимават със здравето на жените. Поради тази причина пациентките са се обръщали към този тип "фалшиви" доктори за такъв вид помощ. Около средата на 19-ти век това се превръща в проблем за истинските лекари и има теории, според които законът забраняващ абортите, е бил инициирани именно от тях по това време, други теории казват, че причина да се забранят медицинските процедури е бизнес план, който включва така популярното днес "хапче за аборт". Независимо от тази информация, реалността в момента е, че дори 2 века по-късно някои държави все още са на същата страница.

Интересен факт е, че Съветският съюз е първата държава, която отново легализира абортите и това се случва около 1920 г., три години след като Ленин идва на власт. Но това за съжаление продължава само до 1936 г., когато този вид здравна служба отново е криминализирана.

И може би това е основният въпрос – защо се криминализира? Защо животът на хората е застрашен? Според някои източници, както споменах, една от основните мотивации в миналото е била бизнес конкуренцията. Но защо абортът все още е забранен в някои части на света и днес?

Преди да разберем защо, е важно да разберем какъв всъщност е законът против абортите в Полша. Антонина Левандовска ще ни разкаже с подробни какво е положението в Полша и лесно ли е да си сексолог, който работи във фоднация, посветена на сексуалното и репродуктивното здраве.

Миналата година комисиите по правата на жените и гражданските свободи проведоха изслушване с експерти и с близка роднина на първата жертва на забраната, за която стана ясно. Членовете на двата европейски парламента изслушаха пряко засегнатите, както и представители на европейски и полски организации, защитаващи сексуалното и репродуктивно здраве и права. Робърт Биедрон е член на Европейския парламент и председател на комисията FEMM по правата на жените и равенството между половете.

Цялата разработка по темата можете да чуете в разговорите на Елена Пъневска.

По публикацията работи: Елена Пъневска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Актьорът в радиостудиото

Димитър Маринов: Рутината, инерцията, успокоението са най-големите пречки пред актьора

Две свои книги ще представи пред почитатели и студенти актьорът Димитър Маринов тази вечер (Клуб "Перото", 18:00 ч.). По думите на самия автор, "Към сцената" и "Към екрана" не са учебници, а пътеводител, наръчник за актьора , в които разглежда различните методи/школи на обучение, особеностите на кастингите и някои професионални тънкости и..

публикувано на 02.12.24 в 14:52
Евелина Славчева

Евелина Славчева е новият председател на БАН

Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките (БАН). Славчева е първата жена председател на академията. Тя получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..

публикувано на 02.12.24 в 14:38
Писателят Николай Хайтов

Паметен кът на Николай Хайтов откриват в Лесотехническия университет

Тази година с редица инициативи  отбелязваме 105 години от рождението на писателя Николай Хайтов. Поредно интересно  събитие, с което ще бъде почетена неговата личност, е това, което ще се случи на 5 декември в Библиотечно-информационния център на Лесотехническия университет (ЛТУ), където се открива паметен кът на писателя , който е и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Подновяват кампанията "еЗдраве" до 22 декември

Министерството на здравеопазването (МЗ), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София и „Информационно обслужване“ АД подновяват кампанията "еЗдраве" от днес до 22 декември поради огромния интерес, съобщават от ведомството. Чрез него всеки може да получи достъп до електронното си здравно досие през своя мобилен телефон. През декември съдействие в..

публикувано на 02.12.24 в 12:43

55 срещи с хора на духа - с житейските им истории и правила, в техните домове

След над 200 интервюта журналистката Валентина Петкова трудно, но внимателно е подбрала 55 от тях, за да ги включи в един сборник. За книгата "55 изповеди за любовта. Двама в люлката" единственият водещ критерий при подбора е бил тези интервюта, взети обикновено в дома на съответната двойка, да са с личности от различни сфери на духовния..

публикувано на 02.12.24 в 12:32

Предупреждават за опасни коледни лампички

С наближаването на коледните празници множество домакинства, фирми, детски и социални заведения вече активно слагат коледната украса през декември. Това може да се окаже опасна задача, ако украсата бъде закупена от съмнителни търговци, съобщава БГНЕС. От началото на годината от пазара са спрени над 100 опасни светлинни вериги, показват данните на..

публикувано на 02.12.24 в 12:07

Коледният календар "25 дни доброта" провокира да бъдем активни граждани

25 предизвикателства, с които да бъдем по-добри и активни граждани е коледната инициатива, която стартираха от Фондация "Конкордия" – България. Със своя специален Коледен календар "25 дни доброта" те отправят нестандартно предизвикателство - вместо традиционните шоколадови изненади, всеки ден от календара крие вдъхновяваща задача. От 1 декември до..

публикувано на 02.12.24 в 11:39