Тази година с редица инициативи отбелязваме 105 години от рождението на писателя Николай Хайтов.
Поредно интересно събитие, с което ще бъде почетена неговата личност, е това, което ще се случи на 5 декември в Библиотечно-информационния център на Лесотехническия университет (ЛТУ), където се открива паметен кът на писателя, който е и виден лесовъд, съобщиха от екипа на висшето училище
Повече по този повод пред Радио София разказа арх. Здравец Хайтов, син на писателя.
"Предложението дойде от университета - да ознаменуваме 105-годишнината му и връзката на Хайтов с Лесотехническия институт – първата професия на баща ми е лесовъдската. Завършвайки образованието си като инженер-лесовъд, той започва и преминава в попрището на човек, свързан с гората и планината. Това беше в основата на идеята да се направи един кът, в който да се припомни тази част от неговия живот", посочи арх. Здравец Хайтов.
Там ще се съхраняват главно снимки от личния архив на писателя от годините, прекарани на четири места в българската гора и планина. Началото на неговата кариера като лесовъд започва в Горско стопанство "Персенк" в любимата Родопа планина.
Там в годините 1947-1948 той започва интересна строителна дейност, с която облагородява и превръща горско стопанство "Персенк" в едно по-добро място за работа и съществуване, разказа още арх. Здравков.
Следва горското стопанство в Лисичево-Девински район, отново в Родопите, преди да бъде преместен в Рила планина, Сапарева баня, където работи през 1950-1952 година като директор на Горското стопанство.
По думите на арх .Здравков тези периоди са онагледени с фото документация - негови, снимки на горските работници, от университета, като студенти и като стажуващ млад горски работник.
"Самият кът ще представлява едната част от тази документация с придружаващ я текст. На практика този период завършва през 1954 година, когато Николай Хайтов започва да се занимава с писане", разкри Хайтов-син.
Всъщност, настоящият кът е продължение на инициативата, реализирана преди 5 години но случай 100-годишнината на Хайтов, в село Хвойна.
"Там създадохме също един музеен кът, където стана и преименуването на Горско стопанство "Хвойна" в Горско стопанство “Акад. Николай Хайтов", обясни още арх. Здравец Хайтов.
Интересно е да се спомене едно от нещата, заради които той прекъсва кариерата си като горски. През1953 година отказва да изпълни нареждане "отгоре" – прикриване на незаконна сеч в горското стопанство на Сапарева баня. За неизпълнение на тази устна заповед, той бива отстранен от работа и набеден за незаконно раздадена паднала дървесна маса на селяните от района.
Всъщност, селяните от Сапарева баня се обявяват в защита на своя горски при нарочно организирания "другарски съд" в онези години, разказа още Здравец Хайтов.
В по-късно време, по повод този случай писателят пише: "Чудно нещо е човешката доблест, аз имах удоволствието да я позная чрез селяните от Сапарево и Сапарева баня".
Чуйте още в интервюто на Яна Спиридонова в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..