„Приемът се реализира в 12 специалности, като те обслужват две основни направления на икономиката – транспорт и енергетика. Актуални специалности, които ние реализираме са „Подемна и асансьорна техника“, „Промишлена електроника“. Тази година нов прием ще бъде и „Повдигателни съоръжения“, „Монтиране на автотранспортна техника" – нещо, което се оказа, че е изключително дефицитно като работна сила в областта на строителството и икономиката. Няма нещо, което да не е модерно и да не е свързано със съвременно обучение“, добави Таньо Стойчев.
Министерството на образованието и науката наскоро предложи няколко специалности да станат защитени от следващата учебна година. Това се налага поради недостиг от 30% на кадри в някои сектори. Повечето от новите предложения за защитени специалности са в сектор "Строителство“.
Една от защитените специалности в Професионалната гимназия по транспорт и енергетика "Хенри Форд“ е "Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“. Учениците получават стипендии и имат подписани трудови договори във фирмата, в която провеждат своето дуално обучение.
„Всяка година 6 паралелки се приемат в дуална форма на обучение, т.е. обучение чрез работа. В 11 клас учениците от тези паралелки, подписват трудови договори с фирми и работят по съответната специалност два дни. В 12 клас работят три дни и по този начин имат два пъти повече практика на конкретни работни места. 2/3 от нашия прием е структуриран върху този вид работна сила, която в момента е изключително дефицитна или е очертан недостига“, обясни Таньо Стойчев.
Той добави, че в момента се извършва ремонт в голяма част от училището. Тече основна реконструкция на корпуса за практическо обучение и строителство на ново футболно игрище с изкуствена трева. Изгражда се и асансьор за нуждите на 5-етажния корпус. Предстои цялостна реконструкция на двора на гимназията и изграждане на център за високи постижения, каза Таньо Стойчев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.