"Ние сме инициатори за това, да бъдем в една глобална мрежа за наблюдаване на астероиди и изследване най-вече на такива, които имат хазартно поведение на движение, с потенциал да могат да се ударят в нашата планета. Още от самото й отваряне преди 42 години ние продължаваме да бъдем в една такава световна мрежа, където вече участват над 26 обсерватории. Когато говорим за астероиди, всъщност един от най-известните астрономи в България и по света - академик Кирил Попов още през 60-те години е направил можеби най-добрия модел за определяне на траекториите на астероиди и комети, в това число и в Слънчевата система", сподели доц. д-р Петров.
Той допълни, че този модел продължава да се използва и до днес от всички астрономи по света.
"Вероятността да ни удари астероид или комета е 100%, въпросът е "кога". За сега ние не можем да реагираме на подобни сблъсъци, но има програми, чрез които смятаме, че в следващите 10-15 години човечеството ще бъде в състояние да отклонява астероиди или комети от техните пътища, от гледна точка на това, превантивна мярка за сблъсък със Земята", коментира специалистът. Той добави също:
"Ние разполагаме в нашата обсерватория в Рожен основно с оптични телескопи. Тоест, ние регистрираме светлина, която е видима и за човешките очи. Най-големият ни телескоп е с диаметър на огледалото 2 метра, имаме още няколко по-малки, като тази година официално се надявам, че ще открием един нов телескоп, отново оптически с диаметър на огледалото си 1.5 м.", каза доц. д-р Никола Петров. По думите му най-отдалечените космически обекти, които могат да се наблюдават с телескопа са на разстояние 9 милиарда светлинни години.
Относно новия телескоп, доц. д-р Петров заяви, че от откриването на обсерваторията през 1981 г. до днес такава придобивка не е имало. Съоръжението притежава нова електроника, прецизно насочване и добро следене на обектите по небето. Освен, че с него много от астрономическите задачи ще бъдат решавани по-прецизно, очаква се и обсерваторията да се сдобие с нов радиотелескоп.
"Нека докато мислим за други светове, повечко да отдаваме и внимание на това как да запазим света, в който живеем. Разрушавайки го, не съм убеден, че ще имаме достатъчно време да тераформираме друга планета", подчерта доц. д-р Никола Петров.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..