Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Традиционното облекло е знак

Носиите разказват“. Какво? Отговори от Анелия Овнарска и Илиян Костадинов от Историческия факултет на СУ:

"Събитието е организирано от Академично етноложко сдружение и от катедра Етнология, поводът е тъжен - отиде си доц.Мирелла Дечева, която работеше в областта на традиционното българско облекло. Затова събитието е посветено на нейната памет и е свързано с носиите.

Ще покажем носии от цяла България заедно с колекционери, част от тях ще присъстват. Ще разкажем и интересни факти, някои от тях може и да не са познати. Поради времеви и пространствени ограничения, няма да можем да покажем целия спектър, но ще се видят основните разлики. Разлики в носиите както между тези на по-младите и по-възрастните, така и на тези с различен статут в обществото. Например на млади момичета и на вече омъжени.

Повсеместно се смята, че носиите са свързани с етнографските области, но искаме да наблегнем на научната основа. Показваме богатството на традиционната женска носия и как тя се променя с възрастта на жената.

По ред причини, мъжките носии не са представени в музейните експозиции. Мъжките носии изчезват преди 150 години и са по-малка част от етнографските изложби.

Ще имаме участници фолклорен колектив с автентични облекла. Важна е композицията, това е материална култура. Докато не се види и пипне, нищо не е. Колкото повече навлизаме, толкова повече нищо не знаем.

Традиционното облекло е знак. Всеки елемент значи нещо и трябва там да стои, за да ѝ се показва социалния статус. Облеклото се развива, в началото се добавят елементи, с възрастта се премахват. Пафтите в някои краища на България са подарък на малкия годеж. Децата не носят пафти. Накитите са за невестите и за тези, които са сгодени.

В шоплъка промяната се случва бързо, след като София вече става столица. Старите дрехи са неприемливи. Всекидневната употреба на носии отпада в 20-те - 30-те по селата. Чадърът се появява като важен нов елемент и подсказва материални възможности. Цялостно везаните ръкави се заменят от дантелата, която е купувана на пазара.

Тук-таме се смесват модерни дрехи с шевици. Днес ако хората с интерес се свържат с научните среди, ще им бъде полезно. Част от знанието вече липсва. Сега може да се видят безумни неща, шопска риза със северняшка пола. Няма понятие национална носия.

Колекционерите са източник на информация, студентите не винаги попадат на хора с познания. Днешните баби са получили знанието си в читалището. Но ние сме оптимисти."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26

"60 от сърце" - безплатни театрални представления за деца и уязвими групи

Режисьорът Олег Степанов, продуцентът Траян Велев и актрисата Десислава Моралес са екипът, който стои зад множество инициативи, за които разказаха при своето гостуване в предаването "Добър вечер, София". Първият спектакъл разработен от тях е "Островът на съкровищата". Идеята за създаването на детско представление идва от Олег Степанов,..

публикувано на 25.04.24 в 13:50

В "Musicca Per Dramma" Йордан Владев влага свои авторски композиции от спектакли и филми

55 души на сцената е ангажирал композиторът Йордан Владев, за да представи авторския си концерт, озаглавен "Musicca Per Dramma", в Централния военен клуб (ЦВК) в София. Събитието е насрочено за 28 април, навръх Цветница. "Това е проект, който е базиран върху музика за театър, за кино, която съм писал през последните над 20 години...

публикувано на 25.04.24 в 13:10

Откриват с изложба обновения Клуб на фоторепортера в подлеза под Ларгото

Клубът на фоторепортера отново отваря врати в подлеза под Ларгото. След обновяването, в него ще бъдат представени фотографии на изявени български и чуждестранни фоторепортери от национални медии. Те ще покажат най-силните си кадри от България и света. На 14 май ще бъде открита изложбата “Фотожурналистиката е жива“, която показва състоянието на..

публикувано на 25.04.24 в 12:25

Виолина Доцева и Кристина Топалова – KEYA с първи съвместен музикален проект

Първият си съвместен музикален проект осъществиха Виолина Доцева и Кристина Топалова - KEYA , споделиха те пред Радио София. „Преди това имахме един музикално-театрален проект, по сонетите на Шекспир, който аз инициирах. Не познавах тогава Виолина и си казах, че много ми харесва нейната енергия и нейното излъчване, и искам да работя с нея“,..

публикувано на 25.04.24 в 11:11