Днес в предаването говорим за предизвикателствата пред младите учени от Института за държавата и правото към Българската академия на науките, тяхната реализация и бъдещи научни перспективи.
Доколко политиката на държавата е насочена към развитието на науката? Каква е ползата от правенето на наука? Каква е дейността на Института за държавата и правото като изследователски център?
Разговаряме с Георги Бакьов – доктор по специалността Международно право и международни отношения: какво е за него Институтът за държавата и правото? Какви са предизвикателствата пред младите учени и за хората, което е срещнал тук и за бъдещето на науката:
"Подпомагаме правоприлагането у нас, ние сме сред малките институти на БАН. Акад. Баламезов е първият директор на ИДП. В началото сътрудници са му учени от СУ. До момента са многобройни министрите и членове на съдебната власт, излезли от института.
За мен това е островът на академичната свобода, мястото, където всеки може да се радва на пространство и простор при определяне на своите бъдещи проекти и научни търсения.
Финалният час е за дейността на института за държавата и правото с проф. Ирена Илиева - директор на института, председател на бюджетния комитет на Агенцията на Европейския съюз за основните права, член на бюрото на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа.
В предишно свое гостуване в БНР, проф. Илиева подчерта: "Експертната дейност и потенциалът на ИДП не се използват пълноценно от Народното събрание, Министерския съвет, министерства и други централни ведомства, както и от местната власт. За съжаление правото върви след политиката. Би трябвало много внимателно да се реформира, защото и правото, и съдопроизводството са консервативни изначално. Всяка реформа трябва да е много внимателна и добре обмислена с допитване до магистратите.
Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..
Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..
“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..
Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..
На 25 януари 2025 г. Деница Серафим ще изнесе съвместен концерт с италианската група Corde Oblique (Наклонено сърце) пред софийската публика. Деница Серафим е родена във Варна, където завършва Националното училище по изкуствата "Добри Христов“ през 1998 г. През 2002 г. се дипломира в Националната художествена академия в София, със специалност..
На 25 януари Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов. Тази година събитието е посветено на просветителската и издателската дейност на Николай Райнов и приносът му към полиграфията. Николай Райнов е многопластова личност, която никога не се захваща само с една дейност. За много българи той е по-познат..
Какво представлява сноукайтът и как може да бъде от полза на хората които го практикуват? По темата ни разказа повече Стефан Йорданов в предаването “Спортна среща“. Сноукайтът се практикува през зимата в съчетание със сноуборд или ски . Самият кайт представлява малък парашут и всъщност в съчетание със сноуборд или ски, позволява да се..