Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старо и ново, класика и експериментаторство в симбиоза

"Електрокласик" – до границата на музикалното въздействие

Неконвенционални, импровизирани електроакустични диалози ще предложат на меломаните Мануела Бончева и Николай Стойков тази събота (25 март) от 22:00 ч. в арт пространството на Théatro.

Проектът, обединяващ класика и електроника в денс формат, поставя началото на поредицата „Електрокласик“, разказаха пред Радио София двамата музиканти.

Те решават да направят нещо общо през 2019 г.

Тя музицира на електроника, най-общо казано, конструира саунд дизайн. Той свири на различни инструменти, но сега ще се изяви с клавесин и флейта.

Преди около 4 години Мануела Бончева чула изпълнение на клавесин от Стойков и „открила“ дълбочината на звученето му, „сякаш са повече от един инструмент“, видяла и връзката с електрониката.

„Старото (клавесина) и новото се съчетават много добре, сякаш образуват едно цяло. Симбиозата им дава повод да говорим за енергизиращото и релаксиращото въздействие на музиката, за терапевтичното ѝ приложение“, изтъкна Бончева.

„Искахме да покажем как двата инструмента и звуците им могат да си взаимодействат в изпълнение на музика, написана за клавесин“, отбеляза  Стойков.

Според двамата гости, музиката, която ще бъде изпълнени с техните изразни средства, ще въздейства по различен начин на хората. Концертът е за тези, които обичат да им се случва нещо различно по отношение на звука около тях, имат способността да усещат и да възприемат различни неща – в случая темброво съчетание от звуци.

„Ние работим като композитори. Експериментираме с всеки звук с всеки ритъм, докато усетим, че това е музиката и енергията с най-силно въздействие. Да пренесем слушателите в друг свят.“

Бончева и Стойков имат идея за бъдещи колаборации с творци от други видове изкуство.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова.


  • Мануела Бончева завършва СМУ Пловдив със специалност пиано. Продължава образованието си в АМТИИ Пловдив и в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Към момента преподава етномузикология и световна музика В НМА "Проф. Панчо Владигеров". Интересът й към различни аспекти на световната музика я насочва към студиото на проф. Симо Лазаров в НБУ, където през 2018-2019 прави специализация по компютърно музициране. През 2020 издава първите два EP-та с пет техно трака с испанския лейбъл Unsupportable Recordings. През същата година попада в класацията за най-добри музикални продуценти жени на подкаста Resonancias на испанското Radio 3 Extra. През 2021 получава предложение да се присъедини към артистите на базираната в САЩ неправителствена организация Remix ⟷ Culture с ремикс на Ferqa Ahwach Agdz's "Yallah Yallah Yannirda Woulli". По време на нейния престой в Мароко в края на 2021 се среща с цигуларя Хишам Телмоуди, откъдето се ражда идеята за електро-акустичния проект "Етноелектрокласик: Музика от Вселената", базиран на синтеза между класика, джаз и електроника с етно елементи. Неговата световна премиера се състои на 10 юни 2022 в рамките на МФ "Софийски музикални седмици" със специалното участие на Недялко Недялков - кавал и двамата цигулари от Мароко и Тунис - Хишам Телмуди и Зиед Зуари.
    Стилът на Мануела е определян в електронните среди като еклектичен и трудно попадащ в определена категория на електронната музика.
  • Николай Стойков учи в Консерваторията в Страсбург в класа по флейта на Сандрин Франсоа (първа флейта на Филхармонията в Страсбург), а след това в Париж, където в продължение на три години той специализира със световно известния флейтист Патрик Галоа. Интересът и страстта към старинната музика го вдъхновяват да учи клавесин и басо континуо при френските клавесинисти Жоел Понте и Виолен Кошар.
    Понастоящем Николай Стойков е флейтист в Софийския духов оркестър, както и в Националния музикален театър „Стефан Македонски“, и също концертира солово или камерно - както с флейта, така и на клавесин.
    През 2019 г. Николай Стойков осъществяват проекта „BJORK Alternative“ заедно с оперното сопрано Мила Михова. Проектът представя исландската изпълнителка Бьорк като композитор с аранжименти на някои от най-известните ѝ песни във версия за глас с акомпанимент на клавесин, челеста и пиано. По покана на Radio France Musique, капсулна версия на този проект е представена и на живо по френското национално радио.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50