Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалната академия в София предлага отлични условия за развитие

проф. Сава Димитров
Снимка: Ани Петрова

На 13 март 2023 г. Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" отбеляза своя патронен празник, а именно рождения ден на големия български композитор и педагог проф. Панчо Владигеров. Академията е най-старото висше музикално училище в България с повече от 102 години история. Подробности в ефира на Радио София разказа проф. д-р Сава Димитров, ректор на НМА.

"В този момент възможностите, които предоставяме на нашите студенти са повече от 46 бакалавърски и 61 магистърски програми. И както и да ви звучи това е значително количество от специалности, от предмети, които се изучават паралелно с тези програми и смятам, че това е богатство, което ние даваме в момента на студентите, на младите хора поели по пътя на може би най-красивото, най-изящното изкуство - музиката. То е всъщност онази част от знанието, която наистина е необходима за да бъдеш един съвременен, един признат музикант професионалист", сподели проф. д-р Димитров.

Няколко от най-новите програми, които се изучават са композиране за електронни игри, фолклорно пеене и инструменти, както и фолклорна хореография.

"Ние се стремим да отговаряме освен на модерното, защото модерното не винаги е хубаво, но пък от друга страна отговаряме на онези критерии, които всъщност младите в момента задават. Това, което на тях наистина им е интересно. И гледаме това да е обвързано с традицията, защото в крайна сметка красивата и хубава музика наистина е вдъхновение", отбеляза той. По думите му НМА си партнира освен с другия наш музикален университет - Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив, така и с висши училища в Хага, Грац и Виена. Наред с традиционното обучение ще бъде включено и чуждоезиково, което в последно време се налага на пазара на образованието.

По темата се включиха и студентите Симон Павлов, V курс "Оперно-симфонично дирижиране" към Теоретико-композиторския и диригентски факултет и Антония Мирчева, IV курс, специалност "Флейта" към Инструменталния факултет.



"Академията е едно бутиково учебно заведение, тъй като в нея учим доста малко хора на фона на един университет от ранга например на Софийския или УНСС. Ние сме малко и всеки един е с голямо значение. Преподавателите познават поименно всеки един студент и към всеки се отнасят индивидуално", отбеляза Павлов. Относно карирерното развитие той каза, че още като студент е имал възможността да се реализира на професионалната сцена, като вече е диригент в Сливенския симфоничен оркестър, както и асистент-диригент в Младежка филхармония "Пионер".

"Много е хубаво, че ние имаме възможността да работим с професионален оркестър, което в Европа е единствено по рода си", сподели Мирчева и допълни:

"В професионален план аз не съм встъпила в оркестър, но вече съм канена няколко пъти от професионални оркестри като солист. За мен е много хубаво, че в академията мога да се развия освен като човек, който свири на инстумент, така и да стана преподавател в тази академия и това е абсолютно осигурено там".

Студентите подчертаха, че материалната база е отлична, сградите са реновирани, стаите са направени като студия, в които акустиката е "суха", но това много помага при изработването на материала.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35