Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сплитборд културата учи на отговорност в планината

Снимка: Fb/Хижа Безбог 2240м

За десета поредна година у нас се провежда Splitfest. Какво е "сплитборд", какво представлява сплитборд културата на туринга? По традиция събитието се организира през последната седмица на март в Пирин планина, в района на вр. Безбог. Първото издание на фестивала се случва през 2013 ., като в него участие вземат около 25 човека.

Освен социалния и развлекателния елемент, неговата каузата е да възпитава добра планинарска култура. 

Подробности пред Радио София разказа Ники Павлов, сплитбордист, инструктор и туринг водач и един от създателите на Split the mountain. По думите му в последните години участниците в групите наброяват около 80 души. Някои от тях са напреднали, други тепърва навлизат в тази материя, организират се работилници, а все повече скиори идват покрай сплитбордистите.

"Турингът, който в България го наричат "пантене" всъщност тръгва от ските и това е средство за придвижване в планината без лифтове. Основната идея е, че автоматите се движат по такъв начин, че с помощта на тези ски се изкачваме нагоре, не ползваме снегоходки, не ходим по обувки и от тази идея се ражда сплитборда в далечната 1994 година. Но за съжаление не придоби такава голяма популярност, което му се случи в Европа и Щатите след 2004 г.", поясни Павлов.

Той посочи, че идеята на фестивала е да покаже на хората безопасното практикуване на зимните спортове, защото влизането в планината изисква доста комплексни умения. Навигацията, лавинната безопасност и оцеляването са част от тях.

"Това, което хората трябва да знаят е, че природата е много силна стихия и един човек трябва да може да бъде отговорен да може да взема добри решения. Вземането на решения е най-важното нещо в тази планинска култура и да може да се откаже в един момент, когато нещата не вървят на добре. Няма самоцел в планината. Върхът ще бъде там, но ние може да не сме там", подчерта Павлов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
През 1966 г.

Понеделници с 10 филма, заснети в София

Как е изглеждала София през изминалите десетилетия може да се види и в българските филми, снимани в българската столица. Последните поколения надали могат да си представят живота, хората и движението по софийските улици само по разкази и картички, но в помощ на младите зрители идва инициативата на кино "Влайкова" . Тя е озаглавена..

публикувано на 27.08.24 в 12:19

Магия, необятност, свобода движат Йоанна Лязова във фотографията

Йоанна Лязова е моден и концептуален фотограф. Тя винаги е обичала да снима, дали с телефон или със стар фотоапарат, но идва момент, в който решава да превърне това хоби в професия. "Един ден просто видях обява за стартираща академия по фотография и си казах: това е, сега е моментът, сега или никога! Всъщност след това менторът много успя да..

публикувано на 27.08.24 в 11:43
Снимки: cinelibri.com

"Синелибри" се разраства с професионален кино-литературен форум

Първият световен форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books) посреща големи имена в киноиндустрията в София през октомври. Той е в рамките на 10-ото издание на „Синелибри“ (10 октомври и 3 ноември) . Сред участниците ще бъдат Ханка Кастелицова, Джулиан Фридман, Изабел Фаувел, Янис Палавос, Миша Пекел, д-р Костас..

публикувано на 27.08.24 в 10:59
арх.Белин Моллов

Софийски разкази - Градът и неговата памет

С арх. Белин Моллов говорим за особеностите на софийската архитектура: "В рода си нямам архитекти. Тези, които ме насочиха към професията бяха учителите ми по математика и по рисуване. А това, което отличава София е, че още по времето на Сердика, от съвременните европейски столици, само Атина и Рим съществуват като градове. И днес, абсолютният център..

публикувано на 27.08.24 в 10:21

Село Лозен става столица на лютото

Ето че се създава празник и за почитателите на пикантните и силно лютите храни. За двудневното му провеждане на 13 и 14 октомври в България се очаква да дойдат едни от най-изявените лютояди в света, сред които и носителката на световен Гинес рекорд Шахита Уасийм, известна като UK Chilli Queen”, съобщават организаторите. Както се..

публикувано на 27.08.24 в 09:05

До 30° в София, валежи - на изток от столицата

До обяд в повечето райони днес ще преобладава слънчево време. След обяд по-значителни увеличения на купестата и купесто-дъждовната облачност ще има над северните и източните части от страната. На места, главно в Североизточна България, ще превали и прегърми. Ще духа слаб и умерен вятър от североизток-изток. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 27.08.24 в 07:20