"Усещам една несигурност по отношение на това, какво трябва да се случи, както и липса на комуникация между отделните органи", отбеляза той и допълни:
"Аз в понеделник не затворих училището, подписах декларация, че е на моя отговорност въпреки препоръките на МВР да го затворя за 24 часа. Във вторник обаче го затворих. Идеята ми беше, че между понеделник и вторник отнякъде нещо конкретно ще бъде спуснато като насока, как да действаме точно в такъв мащаб на конкретната ситуация. Уви, нямаше нищо такова".
Според думите му това вероятно е някакъв спам бот. Той изрази тревога, че по всички медии се показва адрес на телеграм канал:
"Този телеграм канал имаше двама члена, днес те са 230. И в него се пускат всякакви клипчета възхваляващи масови убийци на ученици от Щатите, от Беслан, включително се качват и наръчници как да си направиш бомба и всякакви такива. Телеграм групи и канали трудно се затварят, но ако може нашите органи когато си свършат оперативната работа да го затворят този канал, защото всякакви хора влизат и не е никак добре това да е общодостъпно".
Относно иновативните училища и stem програмите Стоянов отбеляза, че 138 СУЗИЕ "Проф. Васил Златарски" е иновативно и в момента се очаква стартирането на програма за изграждане на stem центрове.
По темата за киберпрестъпленията се включи и Васил Величков, IT специалист и бивш съветник по електронното управление. Той отбеляза, че телеграм е немодерирана и неадминистрирана платформа, при която не се изисква никакво доказване на идентичността на потребителите, като е достатъчно само притежанието на мобилен номер дори с предплатена карта.
"Този споменат канал е създаден на 25 март и първата публикация в него е на 26 март. Освен всякакви снимки и призиви за "бомбене" на училища има и пуснати най-различни документи как да си сглобиш бомба, как да си направиш базука, като това са материали и клипчета, които по принцип циркулират из интернет, които възхваляват подобни терористични атаки. Доколко това е дело на някой психически нестабилен човек и доколко е хибридна операция, това вече е интересното", посочи Величков. Той добави, че:
"Светът е пълен с достатъчно психически нестабилни хора, които особено от една такава информационна кампания могат да решат да направят някоя глупост. Най-малкото има примери за това как език на омразата и призиви за насилие в социалните мрежи водят до физически актове в реалния живот и нападения над хора".
Величков посочи, че единственият шанс да не се провалят предстоящите избори е да се преразгледат протоколите за действие при такива заплахи, тъй като това нещо може да продължи като тормоз още дълго време.
Асен Александров от Сдружение на директорите в средното образование в Република България и директор на 51 СУ "Елисавета Багряна" също изказа коментар по темата. Относно моделът на реагиране при бомбена заплаха той сподели, че в тяхното училище това, което тренират поне три пъти годишно е евакуацията. Тя може да бъде както за сигнал за бомба, така и за пожар, земетресение или др. Александров уточни, че няма разписани отделни протоколи как да се действа за различните ситуации.
"Не мога да си представя, че в някаква друга държава директорът трябва да прецени дали учениците да се връщат, след колко време да се връщат и т. н. След това тези 24 часа, които използват някои директори нямат логика. 24 часа е било преди 40 години, когато часовниковият механизъм е могъл да бъде най-много 24 часа. За мен по-голямата логика е да мине някаква стандартна проверка, която да продължи определено време, но това трябва да ни го кажат от полицията", каза Александров и добави:
"Искаме решението какво да става с учениците да се взема от полицията, а не от директорите".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..