Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха старобългарски надпис от времето на цар Симеон

Снимка: 19min.bg

Археололози от НИМ откриха кирилски надпис от времето на цар Симеон Велики в крепостта "Балък дере" край ивайловградското село Хухла. Ивайло Кънев, археолог от НИМ разказа подробности пред Радио София. Работата по археологическия обект продължава вече 16 години и в него има много паметници, които са от времето на цар Симеон или от първата половина на Х век. През 2020 г. върху оловна пластина-амулет е открит текст написан на кирилица.

По думите му находката е уникална, защото се намира далече от Плиска и е на 30 км. от Одрин.

"От гледна точка на епиграфиката надали дава нещо ново, тъй като там нещата са проучени и текстът следва строгия начин на изписване на букви, които са характерни за  Х век. По-скоро това, което ни дава този текст е факта, че ние можем вече съвсем сигурно да установим едно присъствие на българи толкова рано на юг. Единственият начин да го свържем чисто исторически е с войните на цар Симеон, които започват много активно след 913 година по посока превземане на Константинопол. Приносният момент е, че ние дописваме и конкретизираме самата история относно тези походи", отбеляза Кънев.

Относно съдържанието той каза, че текстът е каноничен и е сгънат на две. От вътрешната страна има написани 7 реда, но за съжаление амулетът е в лошо състояние и въпреки усилията на учените някои букви не се виждат добре.

"Аз казвам това, което е сигурно. Имаме имена на хора - Никола, Павел, Св. Димитър, Бог и т. н. За наша радост последните два реда се четат перфектно, където се възхвалява канонично Божията слава", сподели Кънев. Той посочи, че въз основа на проведените изследвания може да се каже със сигурност, че текстът върху оловната пластина е написан преди 927 година и това го прави един от най-ранните кирилски. След протокол на регистрация амулетът ще бъде изложен в залите на Националния исторически музей.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03