"В България медицинската антропология е сравнително нова наука, дори и за Европа е нова, тъй като тя започва да се развива през 60-те години на 20 век", сподели доц. д-р Маева. Тя поясни, че тази наука е фокусирана върху това как здравето и благосъстоянието се осмислят като едни социални и културно конструирани явления. Те се поставят в сравнителен и в транснационален контекст, или най-общо казано как културата влияе върху преживяването на болестта, върху практикуването на медицината и върху процеса на изцеляване на индивида и общността.
"Тя изцяло е фокусирана върху това да създаде и просветли една цялостна холистична картина на здравната ситуация на индивидите и се спира на социалните и културните фактори на здравето и здравеопазването като фактор в социално културното явление", допълни доц. д-р Маева. В България началото на медицината такава, каквато я познаваме е поставено още в периода на Османската империя, като навлизането на медицинското образование се случва през Възраждането. Промените са най-драстични след периода на възстановяване на Българската държава през 1878 г., когато започва създаването на големи болници.
Институтът по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН е започнал да реализира проекта "Европейският Левиатан" през 2020 г. в сътрудничество с още три европейски научни института. Целта на проекта е да проучи развитието на медицината и промените случили се от двете страни на Желязната завеса. Учените са фокусирани в различни аспекти от културата и проследяват промените, които се случват от раждането до смъртта на индивидите.
"Темите са многобройни и все по-актуални с оглед на съвременните тенденции в науката. Те са свързани и с репродуктивна политика, обръща се специално внимание на хората и децата с увреждания и съответно институциите, в които са изпратени те. Имаме изследователи, които са фокусирани изцяло върху менталното здраве и лечението на болните. Една част от учените се съсредоточават върху възрастните хора и това, което се случва с тях в последния етап от живота им", каза доц. д-р Маева.
Цел на нейните изследвания е миграцията, етнически и религиозни общности и търсейки своето място в рамките на проекта е решила да обърне внимание на движението на медицински персонал в периода на социализма. По думите й от една страна погледът е насочен към развитието на медицинските кадри, а от друга страна как тази мобилност на медици се отразява на отделните локални общности и върху тяхното качество на живот.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През 2024 г. Столичната община инвестира 1 млн. лева в закупуване на техника за Общинско предприятие "Паркове и градски градини", съобщиха от Столичната община. През тази година бяха закупени също самосвал с кран за товарене на зелени отпадъци, водоноска за поливане на цветята и миене на алеи, комбиниран багер за почистване на езера, отстраняване..
В София е регистриран нов случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална здравна инспекция за изминалата седмица, предаде БТА. От началото на годината в страната има регистрирани още два случая на болестта - през юни и в началото на декември. При маймунската шарка заразяването е възможно чрез близък контакт с..
Слонът AI (ИИ, изкуствен интелект) влезе и в кабинетите на дизайнерите. Тенденциите от последните 1-2 години ще продължат развитието си, но навсякъде, където се дискутират теми за съвременния дизайн въпросът за тази технология остава незаобиколим, коментира пред БНР-Радио София Маргарит Ралев , арт директор и създател на Българска дизайн..
В края на 2024 г. технологичния гигант Google представи квантовия чип Willow , който е голям само 4 см , но от научната общност се определя като „умопомрачителен“. Чипът е способен да извършва сложни изчисления, които иначе биха отнели милиарди години . "Постижението е важен пробив в квантовите компютри – обясни пред БНР-Радио София..
Благодарността е път към щастието . А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него. Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни . Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати. Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една..
Столичната община организира новогодишен концерт на пл. „Княз Александър I“, който ще зареди жителите и гостите на града с празнично настроение и ще направи посрещането на 2025 година специално. Програмата ще започне в 21.30 ч. с младия талант Филип Донков. В празничната нощ на сцената ще се качат и някои от най-обичаните имена на българската музикална..
В оригинален вид е възстановен фонтанът, който се намира в центъра на градина "Буката", разположена в района между бул. "Скобелев и "Пенчо Славейков, до бул. "Прага", недалеч от баня "Мадара" в София. Дейностите са възложени и финансирани от съобщиха от Столичната община. Възстановяването е извършено под контрола на реставратори от Регионалния..