"Това е нещо, което само ме намери. То се появи в моето ежедневие и не ме пусна докато не го науча, след което реших да го споделя с хора, защото е доста вълшебно. За маорите това е почти свещен танц, който те използват за да изплашат врага, но и за да отпразнуват добри неща, които се случват в селото. Той е за свързване с племето, както и за свързване със себе си и намиране на посока", каза Марков.
По думите му връзката с медицината е, че шаманите са имали тайното знание за честотите, на които резонират вътрешните органи. Микс от тътен, звук, философия и вярвания, както и жизнена енергия, така Марков описва маорските танци:
"Бих казал, че е много заземяващо, много успокояващо. Ти идваш с това, което те товари и ние заедно го фиксираме и атакуваме".
Той посочи, че в Haka Dance може да има и женско участие, но то е с различна цел: "Докато мъжете изразяват мъжката енергия, жените демонстрират своята сексуалност през този танц".
Освен Haka Dance Велин Марков се занимава с лекуване и терапия чрез силата на гласа, като организира пеене за двойки и семейства, както и вокални маркери и индикатори за психични разстройства (диагностика чрез глас). Той сподели, че гласът е отражение на човешката същност, на целия контекст от целия живот, а "хаката" е да се изкарат т. нар. "бутилирани емоции".
"Опасно и страшно е в последно време в световен мащаб да бъдеш мъж, заради еманципацията на жените и феминизма, защото ние имаме роли все пак. Когато една жена заеме мъжката роля какво остава за мъжа, освен женската роля? Не е лошо да сменяме роли, но да седим постоянно в една не е здравословно", отбеляза Марков. Относно гласовите маркери той каза:
"Гласът е острието на катаната, инструментът е тялото. Когато не се случваме добре мозъкът ни диктува какво да се случва с тялото. Ако не се чувствам енергизиран тялото ми ще е отпуснато и гласът ми ще звучи по различен начин, отколкото когато съм приповдигнат".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..