Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На прага на живота и зрелостта - млади журналисти споделят вълненията си

Млади журналисти от журналистически клуб "Славейков" към Средно училище "Петко Рачов Славейков" град Кърджали разказват за своите радио предавания, за живота на младите хора в Кърджали и за техните интереси. На прага между детството и зрелостта кое биха оставили от детето в себе си тийнейджърите и с кое биха се разделили? Ето какво споделиха пред Радио София, при посещението си в сградата на БНР:

В самото начало те разказаха за своя журналистически клуб, с който се гордеят. Там те правят предаване, което се излъчва по време на междучасията и представя най-актуалните новини и по-интересни факти за постиженията на учениците в тяхното училище, както и такова, което се излъчва в ефира на Радио Кърджали. То е винаги с различна тематика: 

"Тъй като ние, младите хора имаме различни интереси, се стараем да включим всичко по-интересно, да сравним различията и да разкажем нещо ново".

Предимствата на радиото:

"Голям плюс на аудио записите е, че са автентични. Можем да чуем човека и да усетим неговата енергия и емоция в определен момент. То може да достигне до доста повече хора, отколкото визуалното. Например, когато шофираме не можем да се съсредоточим върху 2 неща", твърдят младите журналисти.

Те споделиха, че обратната връзка с връстниците им е положителна и ги подкрепят с радост, което ги насърчава да се справят с трудностите и предизвикателствата.


В журналистическата работа допускат и пропуски, но се стараят всеки да прави това, в което е добър – някои обработват записите, други взимат интервюта.

Какво крие бъдещето?

"Рано е да се каже със сигурност, но това което правим е голям плюс за нас. Научаваме се да бъдем по-спокойни, по-общителни, да говорим пред публика и дори и да не продължим, ползата за в бъдеще е огромна", смятат младите хора.

"Училище за шампиони" наричат своето училище те. Там работят 133 високо квалифицирани преподаватели, сред които и носители на отличието "Неофит Рилски" и се обучават 1670 ученици.

Чуйте разговора на Мария Бояджиева, за да разберете искат ли да съхранят детското в себе си или бързат да пораснат и да станат големи хора и какво не биха желали да вземат на прага на живота като възрастни от детските години.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02
архив

Кметът на Елин Пелин: Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян"

Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян". Това каза кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов. Той обясни, че няма опасност за хората. И посочи, че наред с двете пожарни, много доброволци са се отзовали на призива за помощ. "Има над 150 доброволеца на терен. За жалост обаче, пожарът е на много голямо пространство и вятърът като го..

публикувано на 23.08.24 в 18:08
Михаил Вешим

Какво казва сатиричната журналистика и на какво се смее?

Наскоро беше свален сатиричен сайт, който иронизира част от политическия елит. Това е отправна точка, която повдига въпросите за важността и ролята на сатиричната журналистика, какво казва и на какво се смее, какви образи използва и как се различава от преди и сега в чувството си на хумор? По темата говори българският писател Михаил Вешим...

публикувано на 23.08.24 в 17:21
Скрийншот от видео на пожара близо до Нови хан

Пожар гори във вилна зона "Побит камък" в близост до с. Нови хан

За пожар в близост до село Нови хан, съобщиха от община Елин Пелин във Фейсбук. От Областната дирекция на МВР - София обясниха, че пожарът е във вилна зона "Побит камък". Общо три екипа на пожарната извършват действия по погасяване на пламъците, съобщиха от ОДМВР. Междувременно кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов съобщи за БНР, че вече е..

публикувано на 23.08.24 в 17:06