Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гимназията "А. С. Попов" отбеляза своя патронен празник като "Училище за пример"

Снимка: Георги Нейков, БНР

В  предаването „Радиокафе“ разказваме за Професионалната гимназия по аудио-видео и телекомуникация „Александър Степанович Попов“.

Нейният патронен празник е на 7 май – Денят на Радиото и телевизията, но поради това, че датата съвпадаше с почивните дни, се отбелязва на 9 май. 

Директорката Маргарита Янакиева разказа за гимназията, специалностите, как и защо се борят за титлата „Училище за пример“.

 С радост тя посочи, че освен патронния празник на учебното заведение, то отбелязва и 63 години от създаването си.

Най-хубавото в гимназията е екипът – семейството на „Попов“, ние тук сме едно сплотено семейство. Работим по разгръщане на нашата училищна общност, към която причислявам не само  настоящи ученици, учители и родители, но и всички бивши преподаватели и ученици, в това число бизнеса и висшите училища, които поемат нашите кадри“, изтъкна Янакиева. 

 "Ежедневно работим за разгръщането на потенциала на тази общност, защото управленският екип на гимназията вярваме, че само по този начин можем да предложим на учениците ни, едно качествено образование, качествена подготовка и възпитание в дух на емпатия – да бъдат хора", категорична е тя.

За „Училище за пример“ нещата се получават не от първия път. „На втората година успяхме. Програмата е към фондация „Заедно в час“ с подкрепата на фондация „Америка за България“. Същностното е това, че програмата поставя в центъра именно ученика и екипната работа, чрез която се създават условия за благополучие за него, а за нас е важно да предложим точно това – добри възможности  и сериозна подготовка, за да могат учениците успешно да се реализират на пазара на труда или да допълнят подготовката си във висше училище и да станат качествени специалисти в  своята област, обясни директорката.

Тя допълни, че гимназията дава добра подготовка в областта на електрониката, автоматизацията, комуникацията, компютърна техника и науки – все модерни и търсени специалностти.

„За щастие можем да се похвалим с много голям интерес към училището, учениците постъпват с един добър бал след 8-и клас и след това получават добра реализация на пазара на труда и във висшите училища, търсени са от бизнеса и големите разпознаваеми фирми в областта на електрониката, с които имаме и договорни отношения за предлагане на стаж  на производствената практика в техните бази, разбира се, те биха могли да продължат да работят там, при завършване на средното си образование, поясни Маргарита Янакиева.

За постигане на високите цели в качествено образование е нужна и добра база, което също е водеща грижа на екипа.

„Реализираме един много сериозен проект за обновяване на базата по програма „Региони в растеж“, каза още Янакиева и допълни:
„Имаме подходящото оборудване – създадени на високо ниво учебни лаборатории и работилници, което дава възможност за една добра професионална подготовка и компетенции на учениците“.

Чуйте още подробности по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03