Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гимназията "А. С. Попов" отбеляза своя патронен празник като "Училище за пример"

Снимка: Георги Нейков, БНР

В  предаването „Радиокафе“ разказваме за Професионалната гимназия по аудио-видео и телекомуникация „Александър Степанович Попов“.

Нейният патронен празник е на 7 май – Денят на Радиото и телевизията, но поради това, че датата съвпадаше с почивните дни, се отбелязва на 9 май. 

Директорката Маргарита Янакиева разказа за гимназията, специалностите, как и защо се борят за титлата „Училище за пример“.

 С радост тя посочи, че освен патронния празник на учебното заведение, то отбелязва и 63 години от създаването си.

Най-хубавото в гимназията е екипът – семейството на „Попов“, ние тук сме едно сплотено семейство. Работим по разгръщане на нашата училищна общност, към която причислявам не само  настоящи ученици, учители и родители, но и всички бивши преподаватели и ученици, в това число бизнеса и висшите училища, които поемат нашите кадри“, изтъкна Янакиева. 

 "Ежедневно работим за разгръщането на потенциала на тази общност, защото управленският екип на гимназията вярваме, че само по този начин можем да предложим на учениците ни, едно качествено образование, качествена подготовка и възпитание в дух на емпатия – да бъдат хора", категорична е тя.

За „Училище за пример“ нещата се получават не от първия път. „На втората година успяхме. Програмата е към фондация „Заедно в час“ с подкрепата на фондация „Америка за България“. Същностното е това, че програмата поставя в центъра именно ученика и екипната работа, чрез която се създават условия за благополучие за него, а за нас е важно да предложим точно това – добри възможности  и сериозна подготовка, за да могат учениците успешно да се реализират на пазара на труда или да допълнят подготовката си във висше училище и да станат качествени специалисти в  своята област, обясни директорката.

Тя допълни, че гимназията дава добра подготовка в областта на електрониката, автоматизацията, комуникацията, компютърна техника и науки – все модерни и търсени специалностти.

„За щастие можем да се похвалим с много голям интерес към училището, учениците постъпват с един добър бал след 8-и клас и след това получават добра реализация на пазара на труда и във висшите училища, търсени са от бизнеса и големите разпознаваеми фирми в областта на електрониката, с които имаме и договорни отношения за предлагане на стаж  на производствената практика в техните бази, разбира се, те биха могли да продължат да работят там, при завършване на средното си образование, поясни Маргарита Янакиева.

За постигане на високите цели в качествено образование е нужна и добра база, което също е водеща грижа на екипа.

„Реализираме един много сериозен проект за обновяване на базата по програма „Региони в растеж“, каза още Янакиева и допълни:
„Имаме подходящото оборудване – създадени на високо ниво учебни лаборатории и работилници, което дава възможност за една добра професионална подготовка и компетенции на учениците“.

Чуйте още подробности по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57