Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В галерия "Райко Алексиев", от 16 май до 14 юни

Наградата "Захарий Зограф" отбелязва 50-годишен юбилей с изложба на свои лауреати

Снимка: БГНЕС

Националната награда за живопис “Захарий Зограф“ се завръща след 15 години пауза, с изложба на своите лауреати през годините, в галерия "Райко Алексиев", в навечерието на 50-тия си юбилей. Какво от половинвековната история по връчването на тази награда е важно да се припомни и днес, не само на ценителите, но и на по-младите почитатели на изобразителното изкуство, разказва в предаването „Радиокафе“, изкуствоведът проф. Аксиния Джурова.

„Наградата е създадена в началото на 70-те години, заедно с още една национална награда за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора. Тези 2 награди бяха учредени във връзка с политиката, която Съюзът на българските художници предприе през тези десетилетия, за децентрализация на българското изкуство, т.е. излизането му извън пределите на столицата“, посочи тя и определи тази стъпка на СБХ като провиденциална, защото „от днешна гледна точка, ние не можем да възстановим българското изкуство в последните десетилетия на 20 век и началото на 21 век, без това, което е наградено от тези два  града - Кюстендил и Самоков“.

„Специално за Самоков беше съвсем нормално да се учреди тази награда, защото е градът на българските възрожденци. Идеята беше да се види дали има приемственост между поколенията“, поясни проф. Джурова.

Според статута на наградата за живопис „Захарий Зограф“, тя е присъждана за най-значимите творби на художниците през съответната година, благодарение на което до днес са се съхранили едни от най-емблематичните картини: „Каин и Авел“ – на Дечко Узунов, „Бяг“ – на Ванко Урумов, на Атанас Яранов „Полет“ и много други. 

„По никакъв начин не можем да възстановим нашето изкуство, без тези жалони в неговото развитие", категорична е проф. Джурова.

В експозицията, която е изложена на „Раковска“ 125, почитателите на изобразителното изкуство могат да проследят неговото развитие в различните етапи и стилове.

"Аз самата, която познавам и съм била почти на всички награди, за първи път виждам в такъв мащаб и така разгърната експозицията", твърди проф. Аксиния Джурова.

Тя призова община Самоков, ако има желание и възможности, да намери и постоянна площ, която да приюти експозицията.

„Ще дадат възможност не само на самоковци, но и на целия туристически поток, който минава през този град, изпълнен с история, да се види едно съвременно изкуство, което носи духа, не само на този град, но и на всичко създадено в България през вековете“, каза още тя.

Експозицията може да бъде видяна в галерия „Райко Алексиев“ на СБХ, от 16 май до 14 юни.

Още за ситуацията с културния туризъм, защо не се набляга на него, въпреки „глада“ и големия интерес, който се наблюдава в тази сфера - чуйте интересни подробности от интервюто на Димитър Ганев с проф. Аксиния Джурова.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46

Общуваме с разширяваща се група хора

Дигитализацията и предоставянето на качествени цифрови услуги за потребителите е основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните 10 години. Столична библиотека е определена за дигитален център (Хъб) за Югозападен район, включващ дигитално съдържание от регионалните библиотеки в Благоевград, Кюстендил, София и Перник. Светослава..

публикувано на 03.08.24 в 09:56
Д-р Татяна Илиева - директор на Международния фестивал

Международният джаз фестивал в Боровец - извор на многообразието

В предаването "Радиокафе" представихме и дамата, която е директор на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев", на който Боровец ще бъде домакин - д-р Татяна Илиева. Като всеки фестивал, той поражда различни съпътстващи програмата преживявания. "Целта на нас като организатори е да направим един много разширен фестивал, който да..

публикувано на 02.08.24 в 16:23
Вицешампионите

Български ученици - втори в света като дебатьори

България стана вицешампион по ученически дебати на Световното първенство в края на юли в Белград, Сърбия. В турнира са взели участие 68 държави, сред които САЩ, Катар, Китай, а нашите състезатели са надвили традиционно силни страни в дебатите, сред които последните световни шампиони от 2023 г. – Канада. Заслугата е главно на Асоциация..

публикувано на 02.08.24 в 16:18

Хората отсега трябва да се подготвят за по-висока такса смет

Таксата битови отпадъци (такса смет) ще бъде повишена в много общини от следващата година. Това е неизбежно и ще предизвика напрежение сред местните общности. Изискванията са най-накрая да се приложи принципът „замърсителят плаща“ и в момента се обсъждат различните формати и стратегии – дали ще е според количеството генериран отпадък, по..

публикувано на 02.08.24 в 15:15