Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Внедряват система за е-архивиране в Държавна агенция “Архиви“

Снимка: Държавна агенция "Архиви"

Държавната агенция „Архиви“ представи проекта „Разработка и внедряване на система за е-архивиране“ и студиото за цифровизация на аудио-визуални документи. Целта е разработване и внедряване на система за е-архивиране, за попълването на Националния архивен фонд с ценни електронни документи и запазването им.

Председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев обясни, че проектът е важен не само за настоящия момент, но той е насочен, преди всичко, към бъдещето на Агенцията и към бъдещето на архивната професия.

„Тази трансформация всъщност, която вече е в ход в голяма част от държавните институции, поставя въпроса какво да се прави, как да се съхранят създаваните вече през последните няколко години електронни документи. Като историк бих сравнил този преход на хартията към дигиталния документ с преходите, които назад в историята са извършвани. Най-напред от глината и от камъка към хартията след нейното изобретяване от китайците през II век. Но трябва да кажем, че минават 500-600 години, докато хартията напълно измести камъка. Другата голяма трансформация в човешката история - това е вече появата на печатната хартия, свързана с откритието на Гутенберг през 15 век, също минават поне 200 години, докато печатната хартия изцяло замени ръкописа. Днес, ние сме пред третата такава голяма трансформация в начина на записване на информацията в човешката история, свързана с отпадането на хартията и нейното заменяне с електронния родения документ“, каза доц. Д-р Михаил Груев.

По думите на Наташа Димчева - гл. секретар на Държавна агенция „Архиви“ и ръководител на проекта, целта е да бъде разработена достъпна, сигурна и високотехнологична система за електронно архивиране.

„Това е една трансформация във времето, така че ще трябва да бъдем много търпеливи, много упорити и много вярващи в успеха на това начинание, защото времето изисква от нас тази модернизация, тази трансформация, защото от историята знаем, че не винаги трансформацията и промяната са добре посрещани“, добави Наташа Димчева.

Периодът на изпълнение е от 12 януари 2021 г. до 30 септември 2023 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - Змей Горянин и Соня Змеицата

Адресите на любовта - Змей Горянин и Соня Змеицата: Поредица исторически романи, издател заедно с Елин Пелин на сп. "Българска марка", преводи и... затвор след 9 септември. Забранено му е да публикува под псевдонима, под който е познат. Живее над две десетилетия в манастир. Какво е опасното? Обвинен заедно с Фани Попова-Мутафова във "великобългарски..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13