Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обновено издание на Sofia In Your Pocket Mini guide ще излезе в края на юни

Снимка: Sofia In Your Pocket Mini Guide

В предаването „Добър вечер, София“ представяме световния пътеводител In Your Pocket със специално издание за София.

In Your Pocket Guide е създаден още през 1992 година във Вилнюс от Матиас Люфкенс  - архитект на социални медии.

Матиас Люфкенс е най-известен със създаването на Twiplomacy - проучване, което разглежда как правителствата и международните организации използват цифровите платформи.

През 1992 г. във Вилнюс той основава In Your Pocket - поредица от пътеводители на английски език, която се превърна във водещ доставчик на туристическа информация за много градове по целия свят.

В България пътеводителят се появява години по-късно - през 2011 г.

Паромита Санатани и Вера Тодорова са две дами, от българския екип на Sofia In Your Pocket Mini Guide

"Идеята възниква спонтанно в полза на чужденците, които посещават страни от Източна Европа, където през 1992-ра нямаше много информация за хората, пристигащи в тези страни, дали за работа, или за туризъм“, разказва Паромита Санатани.

Вера Тодорова попада на пътеводителя в началните години на излизането му в България през 2011-2012 година, когато е започнала да се занимава с туризъм. 

„По това време вече съществуваха някои карти, но In Your Pocket ме привлече с информацията, която предоставя на чуждестранните туристи, защото по това време работех с тях и ми беше нужен някакъв материал, в който да има историческа справка за града, препоръки за музеи, които да посетят, информация за градския транспорт и всякаква практична информация“, отбелязва тя. 

Тодорова допълни, че днес тази ценна информация е достъпна за хората, които не говорят нашия език, чрез справочника на много качествен английски език.

В разговора ще чуете разказа на Паромита от времето, когато тя попада в България преди 30 години.

Днес In Your Pocket Guides е международна платформа, която обединява гайдове в над 50 държави по света. След като избере желаната дестинация, туристът  получава много препоръки какво да посети, къде да отседне, къде да се храни, как да се придвижва, увери Вера Тодорова.

Как се разви пътеводителят в България и какво е сегашното му състояние?

"Тази пролет проведохме разговори със Столична община и с мениджърите на няколко от по-големите хотели в София, от които стана ясно, че въпреки дигитализацията има нужда от гайд на града на хартиен носител. Така решихме да подновим издаването на Sofia In Your Pocket Mini guide, за да сме в услуга на всички, които посещават града. В него туристите могат да намерят освен географска карта, така и много информация за историята на София, за културните събития в съответния период, препоръки за музеи и културни забележителности, които да посетят. Разбира се има и много практическа информация, карта на метрото, препоръки за ресторанти, заведения и магазини“, заявяват от екипа.

Българският екип на изданието е отворен да си партнира с бизнеса и институциите, за да създаде полезно издание, представящо столицата ни пред чуждестранните гости.

Точките на разпространение са рецепциите на хотели, туристическите информационни центрове, летище София, подбрани заведения. 

„Променяме леко дизайна в малко по-джобен вариант, за да следва името на бранда, да бъде „pocket“, като този формат се използа в много европейски градове, в последната 1 година е излизал така и затова решихме да вземем такъв вариант и за София“, допълват те.

Освен, че са почерпили от опита на колегите си в другите страни, екипът на Sofia In Your Pocket Mini guide, набират партньори-рекламодатели, които да подпомогнат изданието.

Очаква се новото издание на пътеводителя да излезе в края на юни, а от юли нататък да присъства на много места.

Чуйте още подробности по темата от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55