Политическите промени от 1944а обаче повлияват отрицателно на развитието на образователната система. Еврейската общност чувствително намалява. А, заедно с това държавната политика по онова време върви към секуларизация и унифициране възгледите в обществото. Стига се до противоположната крайност. В България липсва училище, в което официално се изучават еврейските език, култура и традиции.
И така до 90те години на миналия век. Тогава се обособява учебно заведение със специализиран профил изучаване на иврит - официалният език на българските евреи.
В по-ново време нуждата от изцяло самостоятелно училище на еврейската общност започва да се чувства все по-осезаемо. Родителите искат техните деца да опознаят хилядолетните традиции не само чрез неформални занимания.
Дошъл е моментът за създаването на първото съвременно училище на еврейската общност в България.
Съвместният проект на Организацията на евреите в България “Шалом”, Министерството на културата и Българско национално радио представя историята на Частно средно училище “Роналд Лаудер”.
Разказът на Боян Бочев от Радио София показва образователните системи, учебните планове, моделите на обучение и усещането за едно семейно училище.Ще чуете вижданията както на професионалистите в първото самостоятелно еврейско училище в страната, така и на неговите ученици и техните родители.
Срещаме ви с:
- Максим Делчев - директор на образователните програми на организацията на евреите в България “Шалом”,
- Калина Михова - директор на ЧСУ “Роналд Лаудер”,
- Иван Петров - главният учител по математика в училището.
- Калин от 7А клас и Мира от 6А клас - ученици в “Роналд Лаудер”,
- и родителите Яна Мороз на Ида от 3и клас и Ирина Дакова на Сава от 2и клас.
Приятно слушане!
Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..