Стенд-ъп комедиантите Дими Деянски и Моника Найденова гостуваха в "Добър вечер, София" за да ни разкажат за участието им в "География на блаженството" (The Geography of Bliss) - американската поредица на стрийминг платформата Peacock.
"География на блаженството" (The Geography of Bliss) е поредица, която търси щастието, екранната история търси отговор на въпроса "Къде по света хората живеят щастливо и защо?".
Поредицата на Peacock се базира на едноименната книга с автор Ерик Вайнер. Изданието, появило се през 2008-а година се превръща в бестселър на престижната медия New York Times.
Вдъхновен от прочетеното, пътешественикът Рейн Уилсън тръгва по света да изследва причините за щастието или липсата му в определени общества. Обиколката му включва страни от Исландия, през България и Гана.
Разказът на Рейн се откроява с хумор, симпатично и внимателно отношение към традициите и вникване в човешките истории.
България е втората страна, която пътешественикът посещава, защото в индекса на ООН, страната ни излиза като една от най-песимистичните и нещастни държави.
Част от пътуването на американеца към щастието са стенд-ъп комедиантите Дими Деянски и Моника Найденова.
В предаването "Добър вечер, София" те разказват как се включват в историята и къде откриват щастието в една от най-тъжните страни в Европа,
"Научиха за нас, тъй като ние сме се наложили като марка за ъндърграунд комедия вече 7 години в България, тоест, ние създаваме щастие в най-песимистичното място в света", споделят те.
Самите Дими и Моника казват, че са щастливи хора със своите близки, семейства и дори за това, че са заедно.
"Да правиш комедия в България, е все едно да сервираш пържола във вегетариански ресторант", така описва ситуацията тук Рейн Уилсън.
Къде е ключът за щастието за българите, има ли такъв или защо по-скоро не оценяваме щастието си тук?
"Не бива да ползваме факта, че България е пострадала икономически и социал-политически в историята си, като нещо, което ни кара да се мислим, че "ние не ставаме" или "ние сме си такива". Ние не сме си такива! Ние можем да бъдем невероятно яки, всички българи, ние имаме заложби, които светът оценява", категоричен е Дими Деянски. Просто трябва да се отърсим от всичко, което ни пречи и да бъдем смели – това е, допълва той.
"Научих се да бъда щастлива в България, по начин, който тя позволява", казва Моника Найденова, макар да признава, че е по-песимистична от Дими.
Тя посочи пример с друг човек, който участва в епизода за България, Иво Димчев – той е намерил мястото си в България, да бъде себе си, да бъде щастлив, да прави изкуство, което достига до хората.
В епизода за България се появява Георги Господинов - носителят на награда Буукър, заедно с преводача Анджела Родел, с книгата си “Времеубежище”.
Чуйте още интересни детайли от разговора на Боян Бочев с Дими Деянски и Моника Найденова в звуковия файл.
Информационна кампания с послание „Дарители – Будители“ започна Българският дарителски форум (БДФ) от началото на октомври. Инициативата ще продължи до Деня на народните будители - 1 ноември. Повече за идеята и реализацията пред БНР-Радио София разказа Теодора Петрова от БДФ. До края на октомври ще бъдат разказвани истории от..
С научна сесия Българската академия на науките ще отбележи 120 години от рождението на Джон Атанасов , създал първия цифров електронен компютър. Събитието ще се проведе от 16:00 часа на 4 октомври, в зала „Проф. Марин Дринов“ на Академията (ул. „15-ти ноември“ 1). Два часа по-рано на специална церемония президентът Румен Радев ще връчи..
Изкуството на репортажната фотография и уловените моменти между хора и животни е показано в изложбата "Истории с опашки", в галерия "Синтезис". Тя бе открита в края на септември и ще може да бъде видяна до 11 ноември. В предаването “Радиокафе“ я представи нейният автор проф. Красимир Андонов - кинооператор, фотограф и преподавател в НАТФИЗ...
Гьоте Институт отправя отворена покана към всички български артисти, без ограничение във възрастта, опита, или полето им на дейност, за безплатна 4-дневна работилница с германския артист и фотограф Йоахим Шмид, във връзка с предстоящата му изложба в София. Целта ще бъде създаване на собствени книги с намерени изображения и текстове...
Колко дълго може да продължи война, която не може да бъде спечелена? Този въпрос е резонен, ако се приемат за верни тезите, че войната в Украйна не може да бъде спечелена, коментира пред БНР-Радио София Любомир Кючуков , директор на Института за икономика и международни отношения, бивш зам.-министър на външните работи и дипломат. По..
Проектът "Приказки на колела" тръгва на турне в училища и детски градини от район "Подуяне“. Инициативата има за цел да събуди у децата любов и уважение към природата. Те трябва да знаят, че дърветата са не само кислорода на планетата, нои са част от цялата екосистема. “Идеята на целия проект, подкрепен от Столичната програма "Култура",..
Бугстаграмъри организират в социалната мрежа книжното предизвикателство #Страхотомври , провокирайки читателите да споделят любими книги и страшни истории. Това се случва в 11 категории с книги и герои, като са включени и кино феновете. Предизвикателството се реализира в рамките на 4 седмици, като всяка седмица има собствена тема...