Днес е 1 юни - Денят на детето. Празникът води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, състояла се в Женева през 1925 година.
24 години по-късно денят официално е обявен за Международен ден за защита на децата. А през 1950 г. 1 юни за първи път е честван едновременно в 51 страни по света.
У нас през целия ден са организирани различни културни прояви, образователни инициативи и много забавления за децата.
За празника и тази година от БДЖ подаряват безплатно пътуване на всички деца на възраст до 14 години днес.
С първокласници от столичното 60-о ОУ "Св. св. Кирил и Методий" ще се срещне днес служебният премиер Гълъб Донев, който е негов възпитаник. Заедно с децата той ще засажда цветя.
За Деня на детето в цялата страна военни формирования отварят врати.
Поделянията на Сухопътните войски в Стара Загора, Смолян, Хасково, Ямбол, Елин Пелин, Горна Оряховица, Асеновград и Чирпан ще посрещнат всички желаещи между 09.00 и 11.00 ч.
Авиобаза „Безмер“ ще покаже самолетите Су-25, летателна екипировка.
Авиобаза „Враждебна“ ще покаже авиационната си техника също. Всички поделения ще разкажат за историята си, бойна техника и снаряжение.
Специалните сили имат програма за 1 юни в Пловдив и в село Труд. Ще се проведе "открит урок" от военнослужещи.
В рамките на провеждащия се пред НДК панаир на книгата е подготвена богата програма за децата. Предвидени са срещи с автори на книги, музика, викторини и награди, разказа пред „Хоризонт“ Елена Георгиева - изпълнителен директор на асоциация "Българска книга“:
"Имаме специално посещение от Томи Контино и Елина Варста, които са от Финландия и идват специално, за да представят своята книга: „Куче с име Коте среща коте“. Също така имаме гости от Чехия, които са писателят Петър Станчик и художничката Галина Миклинова, които представят тяхната книга, посветена на опазването на околната среда “H2O и тайната водна мисия”. Те ще направят специален творчески уъркшоп".
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..