Самият той определя себе си като много млад човек, новоизгряващ автор.
"Аз се самоиздадох и това е нещо, което предполагам, не се среща рядко, казва той, във връзка с издаването на стихосбирката си, споделя, че сблъсквайки се с тромавата процедура на издателствата – търговски договори и закони, които човек трябва да познава добре, преценява да го направи сам.
"Всъщност издателство зад мен няма, но има един прекрасен екип – Даниела Убенова, редактор на книгата, Валери Караджинов – художествено оформление и проф. Димитър Веселинов, преподавагел в Софийския университет, който се заема със задачата да напише предговора на книгата", сподели той.
Александър включва в своята първа книга над 60 стихотворения на както той я нарича: обширна тематика- патриотична, любовна, драматична, мистична, социална, философска. Младият Ботйов представи своята стихосбирка във Факултета по Журналистика и масова комуникация на Софийския университет, чийто възпитаник е самият той.
Александър сподели, че творчеството му е един океан, от който той е подбрал "най-бистрото", за да го представи на своите читатели и допълни, че всеки може да преоткрие себе си, четейки „Когато бръшлянът поникне”.
По време на премиерата редакторът Даниела Убенова сподели, че когато е получила ръкописа е видяла нещо уникално и различно като стил и авторски почерк. Проф дфн. Димитър Веселинов, който е рецензент на стихосбирката, определи творчеството на младия поет като пламък с много ярки, открояващи се стихове, които тепърва предстоят да бъдат четени и да въздействат на младото поколение.
От своя страна Александър обърна специално внимание на заглавието и символиката на бръшляна. Той сподели, че бръшлянът не е плевел, който трябва да бъде изкоренен, а разкри древното келтско вярване, че е символ на вярност, сила, чистота и успех.
На финала на премиерата, актьорът Янко Лозанов рецитира стихотворенията „Бръшлян” и "Ботев", а Александър Ботйов призова младите хора, които преобладаваха в залата, да пишат и свободно да изразяват себе си. Eто кратка информация за автора:
Александър Ботйов е роден в гр. София през 2002 година. Следва журналистика в Софийския университет „Свети Климент Охридски". Негови статии, интервюта и стихове са публикувани в печатни издания и уеб пространството. Александър е финалист в конкурса "Работилница за репортери 2021".
Едва на 19 години Александър Ботйов издава самостоятелно дебютния си вестник "Бинокъл", който съдържа изцяло негови авторски материали. С поетично вдъхновение създава и първата си стихосбирка „Когато бръшлянът поникне”.
Ако желаете да притежавате книгата, можете да се свържете с нейния автор в социалните мрежи, или чрез мейла, който е посочен в самата книга.
Каква е отговорността да бъдеш потомък на Ботев?
"Отговорността е голяма. Това, да носиш такова име, само по себе си те кара да се чувстваш горд българин и да се изпълваш с патриотизъм. Чувствам се изпълнен със свобода –защото тя не ни е дадена просто така, за нея е пролята толкова много българска кръв, през различните епохи, години и войни. Отговорността е не само моя, а и на всички българи", заяви Александър Ботйов и призова всички да се гордеем със своя род, с България и близките които ни подкрепят и "ние да бъдем бъдещето, не младите, а ние всички, които живеем тук, в тази прекрасна родина".
Посвещавам стихосбирката си като творчество, до което да се докоснат все повече хора и да разберат нещо за младите. Призовавам всички българи да вдигнем България "на крака", каза още той.
Чуйте още подробности от разговора на Боян Бочев с пета Александър Ботйов в звуковия файл.Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..