Светлин Русев е сред най-ярките имена сред българските цигулари днес, с бляскава международна кариера. Носител на награди от някои от най-важните конкурси в света като Маргарита Лонг-Жак Тибо. През 2001 е отличен с Голямата награда, наградата на публиката и Специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония. Музикант на годината (2016) на БНР, три пъти е носител на "Кристална лира".
Свирил е в най-престижните зали в света под палката на Йехуди Менухин, Леон Флайшер, Марек Яновски. Бил е концертмайстор на Филхармонията в Сеул, на Оркестъра на Френското национално радио, на Оркестъра на Романска Швейцария. От няколко години е "свободен елемент", не е свързан с никой оркестър, но пък има време за нов репертоар и по-дълбоко потапяне в музиката. Професор е в Парижката консерватория, която е и завършил със златен медал.
Идва в студиото на "Радиокафе" направо от репетицията си със Симфоничния оркестър на БНР. Споделя, че с радиооркестъра винаги се е чувствал много добре. Предният му гастрол в афиша беше през 2019 е една паметна вечер, посветена на Георги Бадев. Тогава Светлин Русев изпълни три концерта в рамките на една програма. Тази вечер той ще изпълни под диригентството на Марк Кадин двата концерта за цигулка и оркестър от Сергей Прокофиев. Делят ги 20 години във времето, и двата са много интензивни, трудни, изискващи. Досега Светлин Русев е свирил всеки от тях поотделно, "но доста рядко" и никога заедно. На въпроса защо и двата в една вечер, той отговори с нотка хумор – "защото толкова е написал Прокофиев. Ако бях пианист, щеше да е по-трудно, защото клавирните му концерти са 5".
Изключително интересен събеседник е Светлин Русев, говорим за какво ли не – за привличането на нова публика - "много е важно хората веднъж да стигнат до залата. Влязат ли веднъж на концерт, на хубав концерт, музиката, резонансът ще им въздейства на клетъчно ниво". Той е убеден, че 90 от 100 човека се връщат, отидат ли веднъж на класически концерт. За разликата в програмирането и в репертоарната политика между България и западноевропейските държави – "о, много е различно. Там огромно внимание се обръща на образователните програми. Те знаят, че трябва да си отгледат бъдещата публика. А иначе хората навсякъде по света отиват на хубавите концерти".
Разбира се, коментираме и неговата изява на Айфеловата кула, която имаше толкова голям отзвук навсякъде в Европа и как концертите на нетрадиционни места разширяват зрителската аудитория. Светлин Русев разказва и се поредната си с Георги Господинов, в Лондон веднага след спечелването на международната награда Букър, "което е нещо изключително, за него, но и за България, представете си колко хора по света са "гугълнали" България. Аз много се радвам, че Георги Господинов често е в залата на моите концерти" – споделя Светлин
Предстоят му много интересни концерти през лятото, като особено го вълнува гостуването в Макао като солист и диригент, както и в Сеул, в новата концертна зала на един от етажите на голям търговски център, в рамките на проекта Coming Home – той събира музиканти, които са от Сеул или са били свързани със Сеул (като Светлин Русев) и им дава възможност за различни музикални предизвикателства.
Концертът на Светлин Русе със Симфоничния оркестър на БНР е тази вечер, 9 юни, от 19 часа в зала България. Диригент е Марк Кадин, а освен двата концерта за цигулка и оркестър на Сергей Прокофиев, ще прозвучи първата сюита от балета Тривърхата шапка от Мануел де Файа.
Световния ден на интроверта се чества от 2011 г. в знак на уважение и разбиране към хората с интровертна нагласа, която ги изправя пред уникални предизвикателства по отношение на работата, здравето и личните им взаимоотношения. Според научното обяснение, интроверсия е съсредоточаване върху вътрешния свят на човека. Интровертите са сдържани,..
Безработицата в страната остава сред най-ниските от началото на промените - през ноември е била 5.16%. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС. Продължава да се увеличава броят на хората,..
През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава. Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа . Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация ...
От януари 2025 година Столична община въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта е да се замени старото, замърсяващо отопление с екологични и модерни алтернативи. Програмата вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства. Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в..
Жан Мар изпраща динамична година - не само в личен план, а през 2025-а ще издаде албум. Зарича се да го пусне и на грамофонна плоча, защото тя си е по-арт носител. (Сред добрите новини от 2024-а е, че в близост до София се отваря фабрика за грамофонни плочи.) Едната страна на плочата ще е с изпълнения с участието на Мария Маринова-Макая..
Сдружение "Безопасни детски площадка" започва 2025 година с нова провокативна кампания: "Осинови спортна площадка" . Организацията разполага със спортни съоръжения за оборудване на баскетболно и волейболно игрище, което ще предостави на община, общност, организация, училище, което предоставя свободен достъп за игра и спорт на деца и..