„Изпитът“, нов YouTube реалити формат на НАТФИЗ ни превежда през митичния процес по приемане на нови студенти в най-креативния университет в България и разкрива какво се случва зад кулисите – интервю с двамата водещи на предаването, Калина Спасова и Йоанн Стоев:
"Казвам се Калина Спасова, от Хасково съм и съм на 23. Уча филмов и телевизионен монтаж и съм последна година в НАТФИЗ. Паралелно с ученето, работя по специалността си в киноцентър Бояна. В процеса сме 80-90 човека. Разбрах, че говоря меко.
Казвам се Йоанн Стоев, от София и съм на 22 г. През 2019 завърших Френската гимназия в София и същата година кандидатствах и ме приеха в НАТФИЗ. Първата ми специалност беше “Фотография”, а в края на първата година се профилирах “Филмов и телевизионен дизайн”. От една година съм председател на Студентски съвет към академията. Няма специалност "водещ", но има "публична реч". Разбрах, че говоря бързо.
Идеята е на нашия ректор, проф.Семерджиев. Това е най-любимият ми проект, сплоти ни всички. Всичко се получава по-лесно, първокурсниците ни помагаха на дипломните проекти. (Йоанн)Получаваме доста негативни коментари - "как може да мъчим хората, които са на изпит". Много е хубаво да се научим да бъдем търпеливи. За нас бе приоритет да се справят много добре на изпита. Човек трябва да се забавлява. (Калина)
Имаше страшно много гафове, оказа се много по-трудно да бъдем водещи. За всеки епизод отговаря различен режисьор, в постпродукцията имаше голямо табло като криминално. Откачалки в най-добрия смисъл. Избраха ни след 4 кръга. Имаше хора, които ги приеха с чар.
Вече има само един кръг, много е по-леко за всеки кандидат-студент. Бонус са и филмчетата, заснети с приятели, есетата в училище, добрите фотографии. Преподавателите даваха съвети към всеки кандидат, искаха да имат колкото може повече кандидати. Струва си да се преборят, няма да ги изядат (освен водещите).
Епизодите са в постпродукция, трябва да излезат преди кандидат-студентската кампания."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..