Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как в ж.к. "Люлин 6" се появи улица "Инж. Христо Проданов"?

Виктор Топалов, Габриел и Светлин Тачеви (вляво) с резултатите от гласуването в СОС. Вдясно - Христо Проданов
Снимка: Ист. работилница „Люлин“

София вече има улица, която носи името на алпиниста Христо Проданов, който е първият българин, стъпил на осемхилядник – връх Лхотце (8516 m), през 1981 г., и първият сънародник, изкачил връх Еверест (8848 m), през 1984 г., където и загива.

Инициативата е на гражданския комитет Историческа работилница „Люлин“, в основата на които са братята Светлин и Габриел Тачеви, както и Виктор Топалов от „Бохемска София“ (на снимката). Те са внесли предложението в Столичния общински съвет на 9 декември 2022 г., а месеци по-късно то е одобрено.
Така ул. "611-та" в ж.к. "Люлин 6" вече се казва  "Инж. Христо Проданов". 

Българският алпинист е живял в блок 618, вх. Г и на фасада през 2015 г. е поставена паметна плоча.

Процедурата по преименуване на улицата е облекчена от факта, че не се е наложило смяна в адресните регистрации на граждани.

За подписката в подкрепа на инициативата от сдружението са се свързали с широк кръг от интелектуалци - културни дейци, художници, архитекти, свързани с район „Люлин“.

„Това обогати нашата дейност, всички те бяха изключително впечатлени от това, което правим и ни помагат най-малкото с информация, необходима, за да може да развиваме историческото наследство на „Люлин“. Това не е просто работнически квартал, спалня на София. Напротив - целта ни е да създадем общност, в която всеки да чувства своята принадлежност. Само за 3 месеца успяхме чрез гражданска инициатива да преименуваме улицата, което е още един опит да отдадем почит на големия български алпинист“, каза пред БНР-Радио София Светлин Тачев, който е социолог и част от инициативния комитет.

При предварителното проучване някои люлинчани дори са коментирали, че Проданов заслужава негово име да носи много по-голяма улица.

Тачев разказа и за други интересни проекти, свързани със запазването на културно-историческото наследство на „Люлин“, по които работят в историческата работилница.

Може да научите повече от разговора на Ана Попова в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зала

Изборните протоколи на 3 МИР ще се предават на 2 места в София

В края на изборния ден в София протоколите и изборните книжа ще се предават на две места. В "Арена - София" - за 23-ти и 25-и многомандатни избирателни райони и в "Асикс - Арена" - за 24-ти многомандатен избирателен район. Заради гласуването за Европейски и за Български парламент очакването е процесът по предаване на протоколите да забави..

публикувано на 09.06.24 в 07:21

Изборите за национален и за европейски парламент започнаха в цяла България

Днес България отново гласува. Този път за национален и за европейски парламент. Гласуването отново ще е с машини и с хартиени бюлетини , като номерата на партиите са еднакви и за двата вида избори. Изборният ден започна в 7.00 часа и ще приключи в 20.00 часа. Ако пред секциите има още желаещи, те ще могат да гласуват, но не по-късно от 21.00 часа...

публикувано на 09.06.24 в 07:06

Историята оживява - професор Иван Дуйчев - хроника първа

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

публикувано на 08.06.24 в 16:00

Софийски разкази - София в минало време

Виктор Топалов за изложбата с фотографии от периода 1910-1915 г.: Разказът започва със сградата-домакин на събитието и хората,и историите около култовите сгради, останали и до днес. Коя е точната година на започването на строежа на Халите, каква е връзката им с Айфеловата кула, какво и къде е бил "Слугинския пазар" и каква е ролята му за получаване на..

публикувано на 08.06.24 в 15:00

Илюстрации и графики в неконвенционална форма

Започна поредното четвърто издание на Фестивал на илюстрацията и графиката. Говорим с Васил Владимиров от организацията на ФИГ: "Това е и съкращение на фигура, но тази година се заиграваме с мъглата. Обръщаме внимание на размитите граници между фигуративното и абстрактното. Темата не ограничава авторите, но им дава посока. Участниците хем се вписват в..

публикувано на 08.06.24 в 11:45

Модата е визия, концепт, начин на мислене, емоция

Специалност „Моден дизайн“ на НХА в София и Филиала ѝ в Бургас представя дипломно ревю на студентите от Випуск 2024 година, на тема: „Трансформация“.  Проф. Д-р Яна Костадинова - р-л на катедра Моден дизайн в НХА,  проф. Майа Богданова и доц.Александър Гергинов ни въвеждат в събитието: На 13 юни представяме ревюто "Трансформация". Не беше лесно,..

публикувано на 08.06.24 в 11:10

Бяхме млади, стигнахме до дъното на най-дълбоката пещера тогава

40 години от българския подземен Еверест. Красимир Петков, спелеолог, за премиерата на филма за събитието: "Това беше експедиция в пещерата Жан Бернар в Савойските Алпи. Тогава бе най-дълбоката пропаст в света. Бяхме млади, стигнахме до дъното, снимахме чисто любителски филм. 1358 м бе дъното. В момента е седма в света. Спелеологията е изследване на..

публикувано на 08.06.24 в 10:06