Асоциацията на специалистите по устойчивост (АСУ) обяви Пътна карта за утвърждаване на професиите на специалистите по устойчивост и включването им в Националния класификатор на професиите и длъжностите в България (НКПД, 2011).
„В бизнеса и в науката има ясно и строго определение и цялостна концепция, свързана с устойчивостта на бизнеса и тези хора - специалистите, които обучаваме в университетите и след това намират своето професионално приложение - дали в бизнеса, дали в публичния сектор. За нас е много важно да можем да дефинираме границите на този човек, какви са му компетенциите, които трябва да притежава, и какво да очаква ръководството от него“, коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Марина Стефанова (▼) , председател на АСУ.
Тя уточни, че ангажиментите и задачите по устойчивост в компаниите са навлезли от около 15 години, но те обикновено се изпълняват по съвместителство от хора, назначени на други длъжности.
Днес вече е ясно, че това са мениджъри, чиято дейност е сериозен бизнес процес, който директно влияе върху управлението на фирмата, на мненията, стратегията или справянето с всякакви кризи.
По думите на доц. Стефанова, регламентирането на професията с конкретните параметри на отговорностите ще помогне и на фирмите, и на съответния специалист:
„Нашата основна задача на чисто административно ниво е да съберем необходимата аргументация, така че да може Министерството на труда и социалната политика да задвижи процедурата, дискутирайки с отделните заинтересовани страни – най-вече със синдикатите и работодателските организации, съдържанието, нуждата, полезността на наличието на достатъчно колеги, които практикуват тези работа.“
Чуйте разговора на Катя Василева.
Засилено полицейско присъствие ще има пред училищата в първия учебен ден, припомни комисар Мария Ботева от Пътната полиция: "Да напомним на водачите, че ги контролираме и че не бива да причиняват произшествия. Всеки ден да бъдат внимателни в районите на училищата, през които преминава дори ежедневният им маршрут, да са съобразителни и да не..
Очаква се около 720 хиляди ученици да прекрачат училищните прагове в днешния първи учебен ден. От тях 58 хиляди са първокласници, предаде репортер на БНР. Вратите си за учениците днес отварят над 2300 училища в страната. На първия учебен ден най-голямо е вълнението сред първокласниците. В някои от учебните заведения ремонтите ще..
Днес над Западна и Централна България облачността ще се разкъсва и намалява и ще преобладава слънчево време. Над останалата част от страната облачността ще е значителна и на места ще има валежи от дъжд. Ще духа слаб вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 17° и 22°, в София - около 17° . Над Черноморието..
Кристиян Михайлов, Професионална асоциация по роботика, автоматизация и иновации (ПАРА) е поредният ни гост в предаването, посветено на Иновации БГ : "Роботиката е сред централните в иновацията. Компаниите интегрират все по-сложни проекти с ИИ. Имаме успешни български компании с български решения. Липсва достатъчно квалифицирана работна ръка -..
Продължаваме с представянето на лауреати в конкурсите Иновации БГ - ред е на Силвия Павлова , съосновател на Wooden Spoon , компания за чиста (във всяко едно отношение) козметика, победител в категорията „Пазарно лидерство“ 2021: "Благодарение на математиката ми се отвориха вратите и към бизнес-състезанията. Ние сме на много високо място в..
Продължаваме темата Иновации БГ с представянето на някои от победителите. В категорията „Иновативно новостартирало предприятие“ за 2020 г. това бе Ондо солюшънс ООД. Слушаме Иван Драгоев - Технологичен директор и основател: "Вече пета година предлагаме решения на малки и средни фермери - технологии, свързани с повтаряеми процеси. Намаляват се..
Фондация Приложни изследвания и комуникации е представител за България на Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса (Enterprise Europe Network) - най-голямата мрежа в света за подпомагане на малки и средни предприятия, които имат амбицията да "излязат" на международния пазар. Тя е организатор на Националния конкурс „Иновативно предприятие на..