Днес излъчваме от община Годеч - място с невероятно чист въздух и красива природа. Говорим за живота тук, традициите, празниците и делниците. В началото на предаването ни гостува кметът на община Годеч, Радослав Асенов:
"Чистият въздух и природата ни правят много ранобудни. Не сме толкова лоши хора, всеки си има кусури, но като цяло сме гостоприемни, посрещаме и изпращаме както трябва. Най-добрата оценка за облика ни? Местните не го ценим толкова, нещо, което се случва всеки ден, не се забелязва. Но всички гости не могат да познаят населеното място от последния път, когато са идвали.
Факт е и заселването на софиянци, не само заради КОВИД. Едното е близостта - 45 км от столицата, другото - природата е дар Божи. По постоянен адрес сме около 5 хиляди, на практика, смея да кажа - в пъти повече. В града има няколко основни предприятия, но и малък бизнес, който осигурява работни места. Имаме около 60 свободни места, но имаме и съграждани с професии без реализация със своята професия, които пътуват до столицата.
Най-добрата оценка за свършеното от 2015 насам, могат да дадат хората. Най-големият проблем беше безводието. Часове и дни без вода в определени квартали. Насочихме си усилията първо натам, водопреносната мрежа е почти готова – 26 от 32 км. Само безвремието между изборите ни забави. Предишните години имах над 30-40 души пред кабинета си, ниско налягане и водата не можеше да се качи над 2-ия етаж.
Болна тема, по която се опитваме да работим всеки ден е РУ на Полицията, закрито миналата година от тогавашния министър. Спусна се заповед, бях извикан да ми кажат, че не мога да разчитам на полиция. От РУ с 30 души, днес имаме полицейски участник от 7 човека без патрулен автомобил. Събрахме 3-4 хиляди подписа за връщане на РУ. Надявам се на скорошна среща с новия министър. Освен бежанският наплив има и увеличаване на битовата престъпност. Работното време на участъка е от понеделник до петък до 5 следобед.
Общинската администрация изслушваме и помагаме, най-често идват съграждани, които имат проблеми със съседите - от оградата и кучето, до кой кога и как слуша музика. Няма полиция, която да работи по проблемите. Когато се стигне до кмета, решението няма да е добро за всички и затова ги призовавам да се разберат помежду си. Хората страдат, че по селата няма полицейско присъствие, през нощта преминават бежанци. За обир, човек се е принудил да подаде сигнал до пожарната. Да няма полицейско управление, е безхаберие.
Видовден е празник на общината, започваме от понеделник интензивни мероприятия, в петък започва нов фолклорен фестивал. Кметовете знаят, че цената на успеха им, я плащат близките."
Гостуват ни също телевизионният водещ Деян Славчев – Део, годечкият славей Йоанна Христоскова, Любка Иванова и Камелия Русимова – актьори от местната театрална трупа „ТалантинЪ“, както и Методи Тодоров - главен редактор на „Актуален глас“.
За предизвикателствата пред конния спорт говорим с Владимир Мустакерски - основател на школата по езда и стрелба с лък:
"Още от ранна детска възраст конете са ме привличали. Супергероите бяха индианци, рицари. С годините нещата се развиваха по-надълбоко. Нещата са вързани - конната езда и стрелбата с лък. Учим децата на езда и се опитвам да ги науча да дам пример, ездата е за вдъхновение да се потърси природата.
Децата ми дават жив, пълноценен живот. Годишно минават 150-180 деца. Решението да се разделя с града беше много лесно. Несъпоставим е животът сред природата, моят офис е това (чуват се птички). Това си е личен избор, като човек узрее, взима решенията."
В края на предаването разговаряме с доайена сред учителите Първан Милчев, автор на книгата „Гласовете на спомена".
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..