Днес излъчваме от община Годеч - място с невероятно чист въздух и красива природа. Говорим за живота тук, традициите, празниците и делниците. В началото на предаването ни гостува кметът на община Годеч, Радослав Асенов:
"Чистият въздух и природата ни правят много ранобудни. Не сме толкова лоши хора, всеки си има кусури, но като цяло сме гостоприемни, посрещаме и изпращаме както трябва. Най-добрата оценка за облика ни? Местните не го ценим толкова, нещо, което се случва всеки ден, не се забелязва. Но всички гости не могат да познаят населеното място от последния път, когато са идвали.
Факт е и заселването на софиянци, не само заради КОВИД. Едното е близостта - 45 км от столицата, другото - природата е дар Божи. По постоянен адрес сме около 5 хиляди, на практика, смея да кажа - в пъти повече. В града има няколко основни предприятия, но и малък бизнес, който осигурява работни места. Имаме около 60 свободни места, но имаме и съграждани с професии без реализация със своята професия, които пътуват до столицата.
Най-добрата оценка за свършеното от 2015 насам, могат да дадат хората. Най-големият проблем беше безводието. Часове и дни без вода в определени квартали. Насочихме си усилията първо натам, водопреносната мрежа е почти готова – 26 от 32 км. Само безвремието между изборите ни забави. Предишните години имах над 30-40 души пред кабинета си, ниско налягане и водата не можеше да се качи над 2-ия етаж.
Болна тема, по която се опитваме да работим всеки ден е РУ на Полицията, закрито миналата година от тогавашния министър. Спусна се заповед, бях извикан да ми кажат, че не мога да разчитам на полиция. От РУ с 30 души, днес имаме полицейски участник от 7 човека без патрулен автомобил. Събрахме 3-4 хиляди подписа за връщане на РУ. Надявам се на скорошна среща с новия министър. Освен бежанският наплив има и увеличаване на битовата престъпност. Работното време на участъка е от понеделник до петък до 5 следобед.
Общинската администрация изслушваме и помагаме, най-често идват съграждани, които имат проблеми със съседите - от оградата и кучето, до кой кога и как слуша музика. Няма полиция, която да работи по проблемите. Когато се стигне до кмета, решението няма да е добро за всички и затова ги призовавам да се разберат помежду си. Хората страдат, че по селата няма полицейско присъствие, през нощта преминават бежанци. За обир, човек се е принудил да подаде сигнал до пожарната. Да няма полицейско управление, е безхаберие.
Видовден е празник на общината, започваме от понеделник интензивни мероприятия, в петък започва нов фолклорен фестивал. Кметовете знаят, че цената на успеха им, я плащат близките."
Гостуват ни също телевизионният водещ Деян Славчев – Део, годечкият славей Йоанна Христоскова, Любка Иванова и Камелия Русимова – актьори от местната театрална трупа „ТалантинЪ“, както и Методи Тодоров - главен редактор на „Актуален глас“.
За предизвикателствата пред конния спорт говорим с Владимир Мустакерски - основател на школата по езда и стрелба с лък:
"Още от ранна детска възраст конете са ме привличали. Супергероите бяха индианци, рицари. С годините нещата се развиваха по-надълбоко. Нещата са вързани - конната езда и стрелбата с лък. Учим децата на езда и се опитвам да ги науча да дам пример, ездата е за вдъхновение да се потърси природата.
Децата ми дават жив, пълноценен живот. Годишно минават 150-180 деца. Решението да се разделя с града беше много лесно. Несъпоставим е животът сред природата, моят офис е това (чуват се птички). Това си е личен избор, като човек узрее, взима решенията."
В края на предаването разговаряме с доайена сред учителите Първан Милчев, автор на книгата „Гласовете на спомена".
Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..