Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годечки талантини, славеи и кончета

6
С кмета на община Годеч Радослав Асенов
Снимка: радио София

Днес излъчваме от община Годеч - място с невероятно чист въздух и красива природа. Говорим за живота тук, традициите, празниците и делниците. В началото на предаването ни гостува кметът на община Годеч, Радослав Асенов:

"Чистият въздух и природата ни правят много ранобудни. Не сме толкова лоши хора, всеки си има кусури, но като цяло сме гостоприемни, посрещаме и изпращаме както трябва. Най-добрата оценка за облика ни? Местните не го ценим толкова, нещо, което се случва всеки ден, не се забелязва. Но всички гости не могат да познаят населеното място от последния път, когато са идвали. 

Факт е и заселването на софиянци, не само заради КОВИД. Едното е близостта - 45 км от столицата, другото - природата е дар Божи. По постоянен адрес сме около 5 хиляди, на практика, смея да кажа - в пъти повече. В града има няколко основни предприятия, но и малък бизнес, който осигурява работни места. Имаме около 60 свободни места, но имаме и съграждани с професии без реализация със своята професия, които пътуват до столицата.

Най-добрата оценка за свършеното от 2015 насам, могат да дадат хората. Най-големият проблем беше безводието. Часове и дни без вода в определени квартали. Насочихме си усилията първо натам, водопреносната мрежа е почти готова – 26 от 32 км. Само безвремието между изборите ни забави. Предишните години имах над 30-40 души пред кабинета си, ниско налягане и водата не можеше да се качи над 2-ия етаж.

Болна тема, по която се опитваме да работим всеки ден е РУ на Полицията, закрито миналата година от тогавашния министър. Спусна се заповед, бях извикан да ми кажат, че не мога да разчитам на полиция. От РУ с 30 души, днес имаме полицейски участник от 7 човека без патрулен автомобил. Събрахме 3-4 хиляди подписа за връщане на РУ. Надявам се на скорошна среща с новия министър. Освен бежанският наплив има и увеличаване на битовата престъпност. Работното време на участъка е от понеделник до петък до 5 следобед.

Общинската администрация изслушваме и помагаме, най-често идват съграждани, които имат проблеми със съседите - от оградата и кучето, до кой кога и как слуша музика. Няма полиция, която да работи по проблемите. Когато се стигне до кмета, решението няма да е добро за всички и затова ги призовавам да се разберат помежду си. Хората страдат, че по селата няма полицейско присъствие, през нощта преминават бежанци. За обир, човек се е принудил да подаде сигнал до пожарната. Да няма полицейско управление, е безхаберие.

Видовден е празник на общината, започваме от понеделник интензивни мероприятия, в петък започва нов фолклорен фестивал. Кметовете знаят, че цената на успеха им, я плащат близките."

Гостуват ни също телевизионният водещ Деян Славчев – Део, годечкият славей Йоанна Христоскова, Любка Иванова и Камелия Русимова – актьори от местната театрална трупа „ТалантинЪ“, както и Методи Тодоров - главен редактор на „Актуален глас“.

За предизвикателствата пред конния спорт говорим с Владимир Мустакерски - основател на школата по езда и стрелба с лък:

"Още от ранна детска възраст конете са ме привличали. Супергероите бяха индианци, рицари. С годините нещата се развиваха по-надълбоко. Нещата са вързани - конната езда и стрелбата с лък. Учим децата на езда и се опитвам да ги науча да дам пример, ездата е за вдъхновение да се потърси природата. 

Децата ми дават жив, пълноценен живот. Годишно минават 150-180 деца. Решението да се разделя с града беше много лесно. Несъпоставим е животът сред природата, моят офис е това (чуват се птички). Това си е личен избор, като човек узрее, взима решенията."

В края на предаването разговаряме с доайена сред учителите Първан Милчев, автор на книгата „Гласовете на спомена". 


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Чадър може да ви потрябва, ама срещу слънце или против дъжд?

Слънчево, над Западна България - и облаци, в София - до 30°

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури, ще има условия за градушки. В планинските райони явленията ще са интензивни. Ще продължи да духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са..

публикувано на 26.06.24 в 07:15

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58