Представяме в предаването „Радиокафе“ едно много интересно, смислено събитие, което се открива днес в София – изложбата „Полетът – портрети за слушане“. Един проект, който представя вдъхновяващите истории на петима души, преодолели различни житейски предизвикателства и намерили в себе си силата и способността да се издигнат над тях.
Мира Владимирова и Ина Павлова, две дами, от четиримата автори на проекта, разказаха повече. Те са Мира Владимирова, Ина Павлова, Иво Недялков и Атанас Севов.
Проектът е точно това, което звучи – „Полет – портрети за слушане. Историите на тези петима души вдъхновиха нас, а надяваме се това вдъхновение да достигне и до публиката, до хората, които ще дойдат да посетят инсталацията.
Вдъхновени от повестта-басня на на Ричард Бах "Джонатан Ливингстън Чайката" те създават настоящия проект, който е втората колаборация на артистите Инна Павлова, Мира Владимирова-Йондър, Иво Недялков и Атанас Севов.
„Всъщност, всичко започна когато аз за първи път прочетох „Джонатан Ливинтстън Чайката“ – много ме докосна“, разказва Мира Владимирова. Произведението на Ричард Бах достига до нея, по препоръка на двама от хората, чиито истории представя инсталацията.
Минава време, в разговори между четиримата и търсене на други летящи хора, които са разперили крила, успели да се отърсят от неволите си, да достигнат до себе си и своя устрем,
Настоящият им проект изследва основните теми, застъпени в "Джонатан Ливингстън Чайката" - пътят на различния и стремежа към себепознание и развитие, въпреки трудностите.
„Всички 5-има човека, които сме включили в изложбата, са хора, които лично познаваме и като начало стартирахме с тях“, допълва Ина Павлова.
Идеята е, проектът да се развива и занапред. „Да си направим една колекция от вдъхновение, за да се говори повече за това, че такива хора съществуват и има какво да допринесат за вдъхновяване и подобряване живота и на други хора“, поясни тя.
За авторите е много важно, изложбата да остави следи в хората, докоснали се до нея, когато имат моменти на неувереност, да се сетят за нея и да знаят, че има път напред, споделят те.
В „Полетът - портрети за слушане“ историите са разказани от първо лице, от хората, които са ги преживели.
Всяка история в изложбата "Полетът - портрети за слушане" е уникална, но участниците са обединени от една обща нишка - смелостта да се справят със затрудненията и да търсят път към светлината. Ние ги наричаме "летящи хора" – олицетворяващи силата и стремежа да разперим крила и да полетим, въпреки пречките, споделят от екипа.
„Процесът на работа беше много интересен, защото ние за пръв път взимаме интервюта, без да сме журналисти, но тъй като от сърце го правихме, оставяхме нещата да се случват – и те се случваха, не без перипетии, но по най-добрият начин“, разкриват още те.
Портретите в уникалната експозиция са дело на фотографа Иво Недялков, които са аналогов експеримент, като връщане назад във времето. „Те наистина са портрети, които ще „говорят с вас“, увериха събеседничките.
Изложбата „Полетът – портрети за слушане“ ще се открие днес, 19 юни от 18 часа на 2 етаж в Националния студентски дом. Проектът се осъществява с подкрепата на фондация „Лъчезар Цоцорков“ и в Националния студентски дом.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...