Международният празник на музиката – 21 юни е повод за разговор за неговата история – как и кога е започнало отбелязването му и защо се свързва толкова много с Франция.
Събеседниците Ирина Петреску – Културно аташе на Франция в България и Мария Конакчиева, съдействаща и с превода на разговора.
"Това е празник, който беше лансиран от Жак Ланг, харизматичен министър на културата по времето на Митеран, с идеята да бъде изпълнен 21 юни, характерен с най-дългия ден и най-късата нощ, с присъствие на музиканти от всякакъв тип и от всички градове, които да изпълнят със звук от концерти за малки и големи, квартални оркестри с малки хорове или по-големи, но важното бе, навсякъде, във всеки ъгъл и във всички големи публични пространства да звучи музика", разказва Ирина Петреску.
Успехът на това начинание беше толкова огромен, че през 1985 година, то се пренесе извън границите на Франция, допълни тя. Днес то се провежда във 120 страни по света, каза още тя.
Жак Ланг поставя началото и на други големи събития, сред тях Дните на културното наследство и на музеите. Ако говорим за синтеза и важността на този празник за културата, трябва да кажем, че за министър Ланг тя не беше просто сектор, но той разбираше, че това събитие трябва да бъде с големи размери и да бъде трансферирано във всички пластове на френското общество тогава, отбеляза още Ирина Петреску.
"Има много министри, които са много интересни като личности, но това, което Ланг направи, показа неговото политическо желание и воля, възможността му като организатор. С тези 2 неща, той просто покори света", категорична бе тя.
"Днес празникът се празнува по същото време и във всички градове, дори в селата. Хората излизат и танцуват и свирят – професионални или аматьори и музика звучи до късно вечерта", илюстрира тя.
Как София ще отбележи този международен празник на музиката утре?
"Днес, 20 юни и утре, 21 юни, епицентъра на музикалните събития е площад "Славейков". Във Френския институт ще има 2 различни програми – на 20 юни, главната тема на музиката ще бъдат птиците и техните звуци, защото те са символ на свобода и мир“, поясни Ирина Петреску и увери, че ако някой мине днес през "Славейков" ще се изненада от неговата абсолютна трансформация.
"Благодарение на Ина Кънчева и нашите партньори от Culturama, ние започнахме да "заплитаме" тук този празник", подчерта Петреску.
Тя илюстрира уникалната инсталация – кафез за птички, закрит от пластмасови бутилки.
"Всички, които желаят, могат да влязат да се снимат вътре, а за мен това е много важен символ, че ние човеците и природата сме като в затвор от именно тези отпадъци".
Музикалната програма започва на площад "Славейков" от 19 часа. Ще участват световно известни артисти – "невероятни, уникални и оригинални", по думите на френското културно аташе.
"Те пеят както пеят птиците – Жан Боку и Джони Раз и толкова добре ги имитират, че са превърнали това в тип изкуство, което е уникално", каза още тя.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл, за да разберете какво предстои утре на самия Ден на музиката от 17 часа.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...