Международният празник на музиката – 21 юни е повод за разговор за неговата история – как и кога е започнало отбелязването му и защо се свързва толкова много с Франция.
Събеседниците Ирина Петреску – Културно аташе на Франция в България и Мария Конакчиева, съдействаща и с превода на разговора.
"Това е празник, който беше лансиран от Жак Ланг, харизматичен министър на културата по времето на Митеран, с идеята да бъде изпълнен 21 юни, характерен с най-дългия ден и най-късата нощ, с присъствие на музиканти от всякакъв тип и от всички градове, които да изпълнят със звук от концерти за малки и големи, квартални оркестри с малки хорове или по-големи, но важното бе, навсякъде, във всеки ъгъл и във всички големи публични пространства да звучи музика", разказва Ирина Петреску.
Успехът на това начинание беше толкова огромен, че през 1985 година, то се пренесе извън границите на Франция, допълни тя. Днес то се провежда във 120 страни по света, каза още тя.
Жак Ланг поставя началото и на други големи събития, сред тях Дните на културното наследство и на музеите. Ако говорим за синтеза и важността на този празник за културата, трябва да кажем, че за министър Ланг тя не беше просто сектор, но той разбираше, че това събитие трябва да бъде с големи размери и да бъде трансферирано във всички пластове на френското общество тогава, отбеляза още Ирина Петреску.
"Има много министри, които са много интересни като личности, но това, което Ланг направи, показа неговото политическо желание и воля, възможността му като организатор. С тези 2 неща, той просто покори света", категорична бе тя.
"Днес празникът се празнува по същото време и във всички градове, дори в селата. Хората излизат и танцуват и свирят – професионални или аматьори и музика звучи до късно вечерта", илюстрира тя.
Как София ще отбележи този международен празник на музиката утре?
"Днес, 20 юни и утре, 21 юни, епицентъра на музикалните събития е площад "Славейков". Във Френския институт ще има 2 различни програми – на 20 юни, главната тема на музиката ще бъдат птиците и техните звуци, защото те са символ на свобода и мир“, поясни Ирина Петреску и увери, че ако някой мине днес през "Славейков" ще се изненада от неговата абсолютна трансформация.
"Благодарение на Ина Кънчева и нашите партньори от Culturama, ние започнахме да "заплитаме" тук този празник", подчерта Петреску.
Тя илюстрира уникалната инсталация – кафез за птички, закрит от пластмасови бутилки.
"Всички, които желаят, могат да влязат да се снимат вътре, а за мен това е много важен символ, че ние човеците и природата сме като в затвор от именно тези отпадъци".
Музикалната програма започва на площад "Славейков" от 19 часа. Ще участват световно известни артисти – "невероятни, уникални и оригинални", по думите на френското културно аташе.
"Те пеят както пеят птиците – Жан Боку и Джони Раз и толкова добре ги имитират, че са превърнали това в тип изкуство, което е уникално", каза още тя.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл, за да разберете какво предстои утре на самия Ден на музиката от 17 часа.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..