Геймъри от 134 СУ „Димчо Дебелянов“ грабнаха бронзови медали в училищната лига по електронни спортове – интервю с организатора на School Esports League – Иван Кинчев, учениците от 134 СУ - Асен-Александър Петров и Ясен Билярски, както и с тяхната преподавателка - Маргарита Великова:
Инициативата е за трета година, участваха 31 училища от цялата страна. Това е част от свободноизбираема извънкласна дейност. Там се учат и полезни неща - кариерно ориентиране, здравословно хранене, писане на проекти и т.н." (Иван Кинчев)
Маргарита Великова: "Идеята дойде инцидентно. Педагогическият състав е отворен, има занятие по насоките, другото са игри. Сега е по-трудна координацията. Имаме два отбора. Тези две момчета тук са двигателят на отбора, аз координирам."
Асен-Александър и Ясен: "Надявахме се да се представим по-високо, другата година можем да се представим на по-високо място."
"Сезонът бе с най-голяма конкуренция. Имахме представители и от по-малки населени места - Вършец, Попово. Състезанията са онлайн събота и неделя в учебната година. Изисква се доста постоянство и дисциплина. Финалите са на живо." (Иван)
Ясен и Асен: "Една игра е 30 рунда, стремим се да спечелим над половината. Играта е динамична, не е сложна. Играем три години, последните две сме на трето място. Отборът ни е от 5 човека. Състезанието и подготовката отнемат време. Научихме бързо да взимаме правилни решения. В някои играчи се развива лидерството и със сигурност спортсменското поведение. Развиват се както колективни, така и индивидуални умения."
М. Великова: "Преди всичко е създаването на екип. Играта е игра, но трябва да си много постоянен. Има такива, които се отказват. Не на последно място - не им пречи в училище. Като съм в училище - събираме се, обсъждаме, решаваме. Ние сме иновативно училище, засега само този клуб по интереси залага на игри. Създаването на игри помага на логическото мислене."
Ясен и Асен: "Със сигурност в образователната система има иновативни програми, може още повече да се интегрират повече игри. Зависи от начина на преподаване на всеки учител, но не всяка игра е подходяща за всеки предмет."
М.Великова: "Професията ни е консервативна, може да играеш, но трябва и да знаеш."
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..