Конкурсът е възможност за трибуна за всеки, който има амбициите да пише в тази насока. Повече пред Радио София разказаха писателят Валентин Попов-Вотан и Невен Ничаева - организатори, основатели на конкурса и членове на журито.
Самото списание „Литературен дизайн“ е учредено в края на 2021 година, а началото на 2022 година събира двамата съмишленици с идеята да направят кокурс за по-дълъг разказ на ужасите, а самата Невен Ничаева организира такъв - „Страшен разказ в две изречения“. За първото издание на конкурса са получени 58 разказа от 45 автори, като възрастовата граница на участниците варира между 14 и 72 години.
„След излизане на резултатите, оценихме първите места, дадохме и допълнителни награди, специални награди, както и награда за млад участник и направихме един сборник, който излезе на хартиен носител „Антология Хорър дизайн, създадени от мрак“, която можеше да бъде закупена на хартия, но вече тиражът е изчерпан, затова сме я качили като електронно издание на сайта“, разказва Валентин Попов-Вотан.
„Основната цел на конкурса „Хорър дизайн“ е той да стане регулярен, провеждайки се ежегодно, да дава поле за изява на автори – доказани и начинаещи. Идеята е да има място, където те да могат да развихрят въображението си“, допълва Невен Ничаева.
Двамата автори споделиха, че за тях е важно да изкарат хорър жанра на дневна светлина, тъй като той винаги е бил ъндърграунд жанр.
„Той не се котира, не е под прожекторите, повечето литературни анализатори не го смятат за достатъчно достоен, както е например научната фантастика, макар самите ужаси да са част от нея. Те са в перфектна колаборация между научна фантастика и фентъзи“.
Участниците напълно свободно могат да интерпретират ужаса, всеки както го вижда, както го усеща, както го е срещал. Защото всеки ден срещаме ужаси, дори в новините по телевизията, отбеляза Валентин Попов-Вотан.
„Няма конкретна тема, важното е да е жанрът да е ужас, разказът да бъде до 10 страници, докато миналата година изискването беше 7 страници. Тази година е позволено всеки автор да изпрати до 2 свои разказа, за да получим пълна представа как се развива самият той“, подчерта писателят.
Важно условие за участие в „Хорър дизайн 2023“ е, че разказите не трябва да бъдат публикувани на хартия или в интернет, преди подаването им в конкурса.
Важен критерий в конкурса е грамотността. Авторите трябва да умеят да пишат грамотно на български език.
В разговора ще чуете още - кои сюжети на разкази за впечатлили журито миналата година, както и за наградените автори.
Пълните условия на конкурса могат да се видят на страниците на „Литературен дизайн“. Срокът за изпращане на материалите е до 1 август. Резултатите ще бъдат обявени на сайта на изданието на 20 август.
Чуйте повече от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...