Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срок за кандидатстване до 1 август 2023

Стартира поредно издание на конкурса "Хорър дизайн 2023"

В "Радиокафе" интервю с основателите на конкурса

Валентин Попов-Вотан и Невен Ничаева - от екипа на конкурса "Хорър дизайн 2023"
Снимка: Радио София

Литературен конкурс за разказ на ужасите "Хорър дизайн 2023" обявиха от електронното списание "Литературен дизайн" и проекта "Страшен разказ в две изречения“.

Конкурсът е възможност за трибуна за всеки, който има амбициите да пише в тази насока. Повече пред Радио София разказаха писателят Валентин Попов-Вотан и Невен Ничаева - организатори, основатели на конкурса и членове на журито.

Самото списание „Литературен дизайн“ е учредено в края на 2021 година, а началото на 2022 година събира двамата съмишленици с идеята да направят кокурс за по-дълъг разказ на ужасите, а самата Невен Ничаева организира такъв - „Страшен разказ в две изречения“. За първото издание на конкурса са получени 58 разказа от 45 автори, като възрастовата граница на участниците варира между 14 и 72 години.

„След излизане на резултатите, оценихме първите места, дадохме и допълнителни награди, специални награди, както и награда за млад участник и направихме един сборник, който излезе на хартиен носител „Антология Хорър дизайн, създадени от мрак“, която можеше да бъде закупена на хартия, но вече тиражът е изчерпан, затова сме я качили като електронно издание на сайта“, разказва Валентин Попов-Вотан.

„Основната цел на конкурса „Хорър дизайн“ е той да стане регулярен, провеждайки се ежегодно, да дава поле за изява на автори – доказани и начинаещи. Идеята е да има място, където те да могат да развихрят въображението си“, допълва Невен Ничаева.

Двамата автори споделиха, че за тях е важно да изкарат хорър жанра на дневна светлина, тъй като той винаги е бил ъндърграунд жанр.

„Той не се котира, не е под прожекторите, повечето литературни анализатори не го смятат за достатъчно достоен, както е например научната фантастика, макар самите ужаси да са част от нея. Те са в перфектна колаборация между научна фантастика и фентъзи“.

Участниците напълно свободно могат да интерпретират ужаса, всеки както го вижда, както го усеща, както го е срещал. Защото всеки ден срещаме ужаси, дори в новините по телевизията, отбеляза Валентин Попов-Вотан.

„Няма конкретна тема, важното е да е жанрът да е ужас, разказът да бъде до 10 страници, докато миналата година изискването беше 7 страници. Тази година е позволено всеки автор да изпрати до 2 свои разказа, за да получим пълна представа как се развива самият той“, подчерта писателят.

Важно условие за участие в „Хорър дизайн 2023“ е, че разказите не трябва да бъдат публикувани на хартия или в интернет, преди подаването им в конкурса.

Важен критерий в конкурса е грамотността. Авторите трябва да умеят да пишат грамотно на български език.

В разговора ще чуете още -  кои сюжети на разкази за впечатлили журито миналата година, както и за наградените автори.

Пълните условия на конкурса могат да се видят на страниците на „Литературен дизайн“. Срокът за изпращане на материалите е до 1 август. Резултатите ще бъдат обявени на сайта на изданието на 20 август.

Чуйте повече от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30

Ранни комари

Столичани се оплакват от нашествие на комари дори и в светлата част на деня. Правени ли са обработки с препарати в близките седмици и не са ли закъснели мерките, които предприемат от СО с пръскането, което ще правят на 17-и, в понеделник? От кои столични райони ще започне работата на служителите от общината и само градинките и парковете ли ще бъдат..

публикувано на 15.06.24 в 10:58
Елена Джокович (вляво) и Станимира Мандова

Кауза - да споделяш

Инициативата за изучаване на Балкански езици , от която Американски съвет – клон България е част, търси приемно семейство за американски студент – интервю с Елена Джокович, представител на Американския съвет и Станимира Мандова, която е споделила дома си с един от студентите: "България участва от 2016 в "Yes Abroad". Основна част е приемното..

публикувано на 15.06.24 в 10:39

Всички сме минали през тези площадки и те ни свързват

Доброволческа инициатива за облагородяване на детски площадки – „ Бъди общественополезен “ тази събота от 9:30ч. ще направи първата си съвместна детска площадка в емблематичния парк в жк Младост 2 – “Парк 100 Години София”, където заедно с доброволци ще реновират няколко редки катерушки и люлки – интервю с Евлоги Вацев: "В горната част на парка сме,..

публикувано на 15.06.24 в 09:47
Бяла Слатина

"Форум", 14.06.24: Климатичните аномалии

Коментатори във "Форум" тази седмица са екологът Данита Заричинова и политическият анализатор и председател на Обединението за честни избори Стоил Цицелков. Заедно с водещата Антония Каменичка, част от темите, които дискутираха бяха: Метеорологичните аномалии. Доброволчеството при бедствия и аварии. Военна  подготовка на младите..

публикувано на 14.06.24 в 20:20