Българският Danube Design Lab беше отличен поради възможностите, които предоставя на младежи в неравностойно положение да използват уменията си и да превърнат русенския крайбрежен район в привлекателно, достъпно и приобщаващо място за социални и културни инициативи. Проектът обединява граждани, експерти и институции, които работят активно за подобряване на градската среда и живот в България. Главна роля и в тази инициатива на фондация Колективът "играе" река - сега е Дунав, а при първото издание на наградите миналата година Реките на София пък бяха единственият български финалист.
Повече подробности разказаха Мария Симона Лазарова и Гергана Илиева.
По думите им проектът е част от голямата инициатива "Реките на града" и е известен с името "Danube Design Lab". Специфичното за него е, че доста сериозно е наблегнато с работата с ученици от професионални гимназии.
По думите на Илиева редовните членове на "Колективът" са 8 човека и като се стартира нов проект го работят мултидисциплинарно с максимален брой външни хора.
"Вярваме, че един проект може да доведе до по-хубав резултат, ако се включат различни хора. И нищо, че ние двете сме архитекти по професия винаги за проектирането гледаме да включваме, когато става въпрос за градска среда в процеса да участват и граждани, да участват и бъдещите ползватели", каза Илиева.
Една от инициативите на фондацията е да "обживяват" пространства, които не се използват в пълния си капацитет.
"Започнахме идеята миналата година и отключихме едно пространство буквално с няколко столчета и сцена. Намира се над "Гьоте институт" на ул. "Будапеща" 1 и тази година го тестваме с един нов проект "Паркът", сподели Илиева.
Пълният списък на всички наградени можете да видите тук: https://prizes.new-european-bauhaus.eu/
https://prizes.new-european-bauhaus.eu/streaming
Гледайте церемонията по връчване на наградите "Нов Европейски Баухаус".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...