Най-мистериозният богаташ е прототип на Морев от „Тютюн“:
Анжело Куюмджийски, който има още няколко имена и псевдоними, е най-загадъчният богаташ в България между двете войни. Твърди се, че бил по-състоятелен от Чапрашикови и Буров, международен аферист и същевременно полковник от американското разузнаване.
Покрай втория си баща – тютюнев експерт, писателят Димитър Димов общува с най-големите цигарени индустриалци и търговци, сред които е и Анжело Куюмджийски. В образа на Борис Морев от „Тютюн“ той е вплел много от чертите му, както е описал и любовта му с лекарката Ирина (в романа дори е запазено името ѝ). Богаташът ѝ подарява вила, която и до днес съществува на Боровец, твърди краеведът Христо Ярловски, автор на книгата „Семкарчето милионер или възкръсващият евреин”.
Съдбата на самия Куюмджийски, който преди да замине за Америка успява да унищожи всичките си снимки, вкл. и детските, е забулена в мъгла. Исторически факт е обаче, че на срещата в Техеран между тримата големи – Сталин, Рузвелт и Чълчил, българинът присъства като част от американската делегация, високопоставен представител на US-разузнаването.
За необикновената съдба и неясния край на Анжело Куюмджийски, чуйте в звуковия файл.
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..