Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможен ли е справедлив енергиен преход у нас

ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: Живко Нанев

Пътят на справедливия преход - докъде е България? Една от най-големите заплахи за глобалната климатична система е изгарянето на въглища. На тях се падат 70% от емисиите на парникови газове в света. Замърсяването на атмосферата в резултат на минното дело и тежката индустрия е огромен проблем , като на въглищата се дължат и две трети от здравните проблеми в следствие на замърсяването на атмосферата в Европа.

Икономическото развитие налага постепенното затваряне на въглищните централи до средата на века, което ще доведе до безработица. Именно "справедливият преход" ще пренасочи работниците в други сфери. Подробности по темата разказа Апостол Дянков – ръководител на програма "Климат и енергия към WWF".

По думите му България е най-закъсняла по отношение на изпълнението на европейските политики за справедлив преход. В рамките на ЕС е съставен план за постигането на справедлив преход за въглищните райони. Това за нас са трите района - Стара Загора, Перник и Кюстендил.

"Ние реално нямаме приети планове за тези региони, а в тях се планират най-важните инвестиции", отбеляза Дянков.

Той посочи, че това се дължи на политически причини, но в момента се наблюдава, че дори по пазарни съображения въглищните мощности затварят. Ако неконтролирано и непланирано се случи централите да бъдат затворени, това ще доведе до тежки социални последици.

Относно намаляването с 40%  на парниковите емисии до 2030 г. и с 80-90% до 2050 г. и дали имаме шанс да го постигнем, Дянков каза:

"Ние не само, че имаме, но ситуацията е много политически деликатна, защото ние всъщност изпълняваме междиннните цели за целта - 40%. Тоест, действително през 2023 година производството на електроенергия от въглища е спаднало толкова, че ние в момента изпълняваме тези цели. Това за всички е ясно, но то някак си е трудно да се каже политически от същите хора, които до скоро са казвали, че изпълнението е невъзможно".

Дянков отбеляза, че идеята е да се започне от затварянето на най-замърсяващите централи, като се премине към сезонен режим на останалите. Относно домакинствата, той посочи, че има програми за енергийна ефективност, но те внимателно трябва да бъдат планирани за да бъде преходът социално поносим.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Принудителните извалявания в помощ на земеделието

България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (член на голямата европейска организация "КОПА КОДЖЕКА"). Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата...

публикувано на 16.07.24 в 17:40

Крайградските зони на София ще бъдат застроени

Ограниченията за строителство в крайградски зони на София падат от 2025 година, като огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. Малка част от тях е предвидена за паркове. В Общия устройствен план..

публикувано на 16.07.24 в 16:51
Десислава Алексиева и Петко Славов

Музикално поетични събития "Live на червения диван" завладяват София от утре

В горещите летни дни Столична община, съвместно с FOX book café и музиканта и писател Петко Славов, представят "Live на червения диван" – серия от литературно-музикални вечери на открито с вход свободен. От 17 юли до 6 септември 2024 г. гостите и жителите на лятна София ще могат да се насладят на четири представления на открито с..

публикувано на 16.07.24 в 15:41

Повече контейнери за събиране на текстил

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани..

публикувано на 16.07.24 в 15:24

Световни музикални виртуози на една сцена на "Pravets Art Nights"

На 19 и 20 юли 2024 г. в Правец ще се проведе "Pravets Art Nights". Музикалната програма и тази година е дело на Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров. Първият концерт е на 19 юли, а вечерта е посветена на музиката на Гершуин. Заедно с оркестъра на Филхармонията, ще чуем и виртуозния немски пианист Себастиан Кнауер, каза пред Радио..

публикувано на 16.07.24 в 13:21
Никул Георгиев

Независими български музиканти представят проектите си в онлайн поредицата Lampa Sessions

Петима музиканти от българската независима сцена представят своите експериментални  музикални проекти в рамките на Lampa Sessions - авторската oнлайн поредица на творческия  колектив Lampa Collective.  Проектът може да бъде гледан в канала на организацията в YouTube,  слушан в Spotify, а всичко за артистите и техните сесии можете да..

публикувано на 16.07.24 в 12:30

Родопската теснолинейка с атракционни пътувания от Септември до гара Цветино всеки уикенд на юли

Атракционни пътувания с ретро-теснолинейката по живописните маршрути на линията от град Септември до гара Цветино предлагат от БДЖ всеки уикенд на юли. Едно от имената, които стои зад идеята е това на Кристиан Ваклинов. Пред Радио София той разказа, че преди 20 години група ентусиасти, служители на държавните железници, решават с много..

публикувано на 16.07.24 в 11:29