Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможен ли е справедлив енергиен преход у нас

ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: Живко Нанев

Пътят на справедливия преход - докъде е България? Една от най-големите заплахи за глобалната климатична система е изгарянето на въглища. На тях се падат 70% от емисиите на парникови газове в света. Замърсяването на атмосферата в резултат на минното дело и тежката индустрия е огромен проблем , като на въглищата се дължат и две трети от здравните проблеми в следствие на замърсяването на атмосферата в Европа.

Икономическото развитие налага постепенното затваряне на въглищните централи до средата на века, което ще доведе до безработица. Именно "справедливият преход" ще пренасочи работниците в други сфери. Подробности по темата разказа Апостол Дянков – ръководител на програма "Климат и енергия към WWF".

По думите му България е най-закъсняла по отношение на изпълнението на европейските политики за справедлив преход. В рамките на ЕС е съставен план за постигането на справедлив преход за въглищните райони. Това за нас са трите района - Стара Загора, Перник и Кюстендил.

"Ние реално нямаме приети планове за тези региони, а в тях се планират най-важните инвестиции", отбеляза Дянков.

Той посочи, че това се дължи на политически причини, но в момента се наблюдава, че дори по пазарни съображения въглищните мощности затварят. Ако неконтролирано и непланирано се случи централите да бъдат затворени, това ще доведе до тежки социални последици.

Относно намаляването с 40%  на парниковите емисии до 2030 г. и с 80-90% до 2050 г. и дали имаме шанс да го постигнем, Дянков каза:

"Ние не само, че имаме, но ситуацията е много политически деликатна, защото ние всъщност изпълняваме междиннните цели за целта - 40%. Тоест, действително през 2023 година производството на електроенергия от въглища е спаднало толкова, че ние в момента изпълняваме тези цели. Това за всички е ясно, но то някак си е трудно да се каже политически от същите хора, които до скоро са казвали, че изпълнението е невъзможно".

Дянков отбеляза, че идеята е да се започне от затварянето на най-замърсяващите централи, като се премине към сезонен режим на останалите. Относно домакинствата, той посочи, че има програми за енергийна ефективност, но те внимателно трябва да бъдат планирани за да бъде преходът социално поносим.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00