Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До края на септември в Националния етнографски музей

Изложба разказва за потопеното наследство в язовирите на България

Изложба за потопеното наследство в язовирите на България се откри на 1-ви август 2023 г. в залите на Националния етнографски музей при БАН.

Събитието бе повод за разговор в предаването "Радиокафе" с гл. ас. д-р Лина Гергова, която е куратор на събитието, за да разкаже повече.

"Ние започнахме тази тема преди повече от 4 години с колеги от Института за етнология и фолклористика в Етнографския музей, както и с други институти от БАН и Софийския университет, със специалисти в различни области – етнографи, фолклористи, музиковеди, изкуствоведи, географ и се опитахме с един интердисциплинарен подход да проучим тази "потопена" тема", сподели тя.

По думите й сферата обхваща над 70 села в цяла България, които са обезлюдени, изселени, заличени, потопени, преместени, заради строежа на язовири.

"За съжаление, повечето села не са проучвани преди тяхното заливане и се наложи ние по документи и по спомени на изселени хора и техни потомци да реконструираме какво са представлявали и как са изглеждали тези села, твърди Гергова..

А за село Калиманица, възпято и от Йовков, д-р Лина Гергова спомена интересния факт, че селото е обезлюдено по погрешка, което не е единичен случай, за съжаление, отбеляза тя.

Във фоторазказа на експозицията са включени редица изследвания, представени в снимки и карти. Те разказват за различните етапи в строежа на язовирите, за обезселяването, изселването на хората и настаняването им на новите места и завръщането впоследствие към родното място, по един или друг начин.

"Като артефакти ни гостуват събирани от потомци и изселени от селата Елешница и Жребчево, дало името на едноименния язовир и останало дълбоко под него, това са традиционни дрехи, предмети от бита, които хората са събрали за да запазят спомена за тяхното село. Част от вещите са предоставени за колекцията на музея, други просто гостуват и могат да бъдат видени", посочи кураторът.

Екипът подготвя и специална монография по темата. Изложбата ще остане в Етнографския музей до края на септември, а след това има покана да гостува на музеи в районите с изселени хора, каза още д-р Лина Гергова.

С нея разговаря Гергана Пейкова. Чуйте.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 11.12.24: Ролята и функциите на районния кмет. Задължения без права (средства)

Коментаторите на "Форум" днес разсъждаваха и дискутираха по следните теми: (Изкуствено създаденото) напрежение между участниците на движение . Живущи срещу велосипедисти, срещу шофьори… Неравнопоставеност на пътното платно. Каруците – забранени за центъра на София, ама уж…Напрежението понякога се подклажда и от общински съветници..

публикувано на 11.12.24 в 18:35

Може ли да се преподават ценности в училище? Как и кои?

След проведено проучване от пролетта на т.г., от платформата Преподаваме.бг са изготвили различни наръчници за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по български език и литература, история, география, философия и гражданско образование. Проучването сред над 400 учители показва, че въпреки заявената като много..

публикувано на 11.12.24 в 17:40
Крис Гран

Новата си песен "Промяната" Крис Гран посвещава на грижата за психичното здраве

В предаването “Добър вечер, София“ той разкри:  “Напоследък животът през моите очи е постоянна промяна. Дори като се обърна назад, все едно съм живял няколко живота“. Певецът поясни, че преживява динамичен период, по думите му - с много размествания на пластовете. “Приемам промяната като нещо положително за моето израстване“, коментира..

публикувано на 11.12.24 в 16:45
Последният випуск от програмата е горд със сертификатите от обучението

Жени от 18 до 65+ ще продължат да усвояват дигитални умения и догодина

Обучителната програма “Жените в технологиите”, предоставяща безплатни курсове за жени за базови дигитални умения, постигна всички заложени цели, поставени в началото на годината, отбеляза служебният социален министър Ивайло Иванов при подписване от страна на от МТСП, Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и китайска технологична компания..

публикувано на 11.12.24 в 16:31
Офис на BETL в Силистра

Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени

Едно-две поколения знаеха, но бяха позабравили какво значи финансова пирамида. Десетилетието след 10 ноември 1989 г. беше златен период за "Лайф чойс", "Ист-Уест интернешънъл" и други, които използвайки паниката на хората от невиждана дотогава инфлация, търсеха печалби. Тези дни десетки хиляди българи "изгоряха" с милиони от новата..

публикувано на 11.12.24 в 15:46

За изход от кризата в "Топлофикация София" СОС ще търси държавата

Над 3 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС), на което бе изслушано ръководството на "Топлофикация София" във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на града. Конкретно решение така и не бе взето, предаде репортер на БНР-Радио София. Беше отчетено, че..

публикувано на 11.12.24 в 15:02