Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 16 септември в галерия "Синтезис"

Гръцкият фотограф Олга Стефату представя жените бежанки в нетрадиционна светлина

Снимка: Gallery Synthesis

 Eкспозицията Chrysalis на гръцкия фотограф Олга Стефату представя серия от портрети на жени бежанки, родом от Сирия, Иран, Ирак, Афганистан, Камерун и Конго. Те застават пред камерата в златни костюми, изработени от спасително фолио.

Портретите и придружаващите ги текстове представят различния опит на всяка бежанка и нейния път на миграция, а декорът поставя в центъра на изображението нейното смело поведение.

Процесът на работа с Олга Стефату им дава възможност да се покажат пред света така, каквито искат да бъдат видени: като личности, напуснали родното си място по различни причини, със свои собствени очаквания и надежди за бъдещето, разказват от екипа на галерията.“

Надежда Павлова – куратор на изложбата, сподели своите наблюдения, че жените фотографи са много по-чувствителни към темата за нарушаване на човешките права и борбата за справедливост и техните проекти са изключително силни.

„Разбира се, не изключвам и мъжете фотографи от тази група, но са доста примерите, с които съм се срещала в практиката си и особено сегашната изложба, която е в галерия „Синтезис“. По този проект Олга Стефату работи през последните 5 години. Нейната идея е да представи жените бежанки, които среща в Атина, където живее, по един по-различен начин от този, с който сме свикнали да ги виждаме по новините, пристигащи в различни точки на Гърция, в различни острови. Целта на авторката е да ги представи  по по-различен начин, но да разкаже техните истории такива, каквито са“, посочи кураторът.

Тя допълни, че жените отсъстват от потока бежанци, който сме свикнали да ни показват по телевизията, но те са именно тези, които водят децата и пресичат множество граници.

„Много от нас дори не могат да си представят такова пътуване - буквално на всяка крачка дебне опасност и тя не застрашава само теб лично, но и твоите деца. Най-често тези жени са от държави, където абортът не е позволен, имат по много деца. Това е един много труден път. Олга иска да разкаже тези истории, но същевременно да предложи на тези жени някакво преживяване, което да ги извади от ежедневните им проблеми в тяхната роля на силно маргинализирани герои в обществото“, посочи още Надежда Павлова.

Стефату се среща с всяка от тези жени, дълго разговаря с тях, а нейният дизайнер - грузинецът Горан Чечанидзе, създава за всяка от тях костюм, изработен от златно спасително фолио и материали,  свързани по някакъв начин с миграцията на жените и тяхното пътуване, разказа още Павлова.

Тя отбеляза, че авторката е избрала езика на модната фотография, а в същото време по уникален начин повдига една много сериозна социална тема.

Чуйте още от разказа и от разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06