Eкспозицията Chrysalis на гръцкия фотограф Олга Стефату представя серия от портрети на жени бежанки, родом от Сирия, Иран, Ирак, Афганистан, Камерун и Конго. Те застават пред камерата в златни костюми, изработени от спасително фолио.
Портретите и придружаващите ги текстове представят различния опит на всяка бежанка и нейния път на миграция, а декорът поставя в центъра на изображението нейното смело поведение.
Процесът на работа с Олга Стефату им дава възможност да се покажат пред света така, каквито искат да бъдат видени: като личности, напуснали родното си място по различни причини, със свои собствени очаквания и надежди за бъдещето, разказват от екипа на галерията.“
Надежда Павлова – куратор на изложбата, сподели своите наблюдения, че жените фотографи са много по-чувствителни към темата за нарушаване на човешките права и борбата за справедливост и техните проекти са изключително силни.
„Разбира се, не изключвам и мъжете фотографи от тази група, но са доста примерите, с които съм се срещала в практиката си и особено сегашната изложба, която е в галерия „Синтезис“. По този проект Олга Стефату работи през последните 5 години. Нейната идея е да представи жените бежанки, които среща в Атина, където живее, по един по-различен начин от този, с който сме свикнали да ги виждаме по новините, пристигащи в различни точки на Гърция, в различни острови. Целта на авторката е да ги представи по по-различен начин, но да разкаже техните истории такива, каквито са“, посочи кураторът.
Тя допълни, че жените отсъстват от потока бежанци, който сме свикнали да ни показват по телевизията, но те са именно тези, които водят децата и пресичат множество граници.
„Много от нас дори не могат да си представят такова пътуване - буквално на всяка крачка дебне опасност и тя не застрашава само теб лично, но и твоите деца. Най-често тези жени са от държави, където абортът не е позволен, имат по много деца. Това е един много труден път. Олга иска да разкаже тези истории, но същевременно да предложи на тези жени някакво преживяване, което да ги извади от ежедневните им проблеми в тяхната роля на силно маргинализирани герои в обществото“, посочи още Надежда Павлова.
Стефату се среща с всяка от тези жени, дълго разговаря с тях, а нейният дизайнер - грузинецът Горан Чечанидзе, създава за всяка от тях костюм, изработен от златно спасително фолио и материали, свързани по някакъв начин с миграцията на жените и тяхното пътуване, разказа още Павлова.
Тя отбеляза, че авторката е избрала езика на модната фотография, а в същото време по уникален начин повдига една много сериозна социална тема.
Чуйте още от разказа и от разговора в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..