"Градоскоп" е колаборация на различни експерти, фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза.
В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се занимава с архитектурното ни наследство, Адриана Михайлова - комуникации, дизайнери, видеографи,
Архитект Ина Вълканова, която е един от основателите, разказа, че част от екипа на организацията се намира в чужбина, поради което следи за добрите практики относно преобразяването на градската среда в други държави.
"Урбанистът Павел Янчев е в Брюксел, аз също съм изследовател към катедрата за градски трансформации към Техническия университет в Цюрих, по нормално стечение на обстоятелствата призмата се променя през това, което виждаме и наблюдаваме, но не мисля, че може директно да се копират неща и решения от един град в друг, тъй като ситуацията е много различна навсякъде", посочи тя.
Новият международен проект, към който се насочва екипът на “Градоскоп“ Common Grounds ще използва изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства. Новата европейска инициатива, обединява артисти, изследователи и местни общности в действия за опазването на почвите в публичните пространства.
В рамките на проекта Common Grounds (“Обща основа”) българският екип ще си партнира с Фондация RIA (Испания) и La Citadelle de Marseille (Франция) за преосмислянето на три различни по характер градски и селски локации с различна историческа, индустриална и природна участ.
Инициативата предвижда три артистични резиденции в София, Марсилия и Галисия, в които трима артисти от България, Франция и Испания ще работят с местни учени, институции и общности, за да създадат творби, които отправят послание за екологичните предизвикателства и устойчивите решения за регенерация и ползване на публичните места от хората в бъдеще.
“Проектът Common Grounds датира от самото организиране на "Градоскоп" през 2021 година, а фокусът на работа е зоната около Сточна Гара. През 2021-ва бяхме поканени от тогавашния главен архитект Здравко Здравков да помислим за трансформиране на тази зона и по стъпките за регенериране на цялата индустриална част, която всъщност е била много активна част от градския живот на София преди повече от 100 години", разказа арх. Ина Вълканова.
Там са се изпращали различни пратки от София към страната, туптяло е сърцето на града по някакъв начин. Днес тя е загубила този смисъл, остава неизползвана зона но с много потенциал в градския живот.
"Идеята беше да видим как районът, в който няма много зелени площи, може да се интегрира в квартала. Специално районът около Сточна гара няма достъп до никакви зелени пространства, така че за локацията са предвидени три пилотни проекта - как може да се активира самата сграда и така наречената експедиция в градска среда и проектът Common Grounds фокусиран върху съживяването на индустриалния парк, обхващащ територията от Сточна гара до "Подуяне".
За постигане на набелязаната цел до 13 април от "Градоскоп" обявяват отворена покана към български артисти, които се вълнуват от града, земята, екологията и начина, по който използваме средата, в която живеем.
Могат да кандидатстват артисти от всички области - визуално изкуство, архитектура, видео, фотография, занаяти, изпълнителски изкуства, инсталации и дигитални изкуства. По един артист от всяка държава ще бъде избран да участва в резиденциите в трите държави с целта да създаде творба или физическа намеса, която насочва общественото внимание към бъдещето на трите локации.
Общата инициатива на трите организации Common Grounds се реализира с подкрепата на Creative Europe и застава зад идеята, че изкуството може, а и трябва, да бъде двигател при преосмислянето на общите ни пространства, разказването на тяхната история и оформянето на тяхното бъдеще.
Повече активности "Градоскоп" предвижда през юни месец. Чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
От 10.30 ч. до 14.00 ч. се ограничава движението в посока София от 8-и км до км 0 на АМ "Хемус“, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура“. Причината е геодезическо заснемане във връзка с предстоящо изработване на технологичен проект за ремонт на отсечката. Трафикът ще се пренасочва от пътен възел "Яна“ по път I-1 Ботевград – София до пътна връзка..
Всекидневни протести от 18:30 ч. до края на работната седмица (25.04.2025) организират жители на "Захарна фабрика". Ще бъде блокирано движението на кръстовището на ул. "Кукуш" и бул. "Сливница" - на входа на "Западен парк". Инициаторите пишат: "От поне 20 г. се борим да съборят незаконното гето. След заповедта за събаряне от 2016 г. има..
Днес преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд ще се развива купесто-дъждовна облачност и до полунощ на много места в западната половина от страната ще има краткотрайни валежи от дъжд, придружени с гръмотевици. По-интензивни ще са явленията в планинските райони от страната, има условия и за градушки. Максималните температури ще са между 21° и..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..
Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..