Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природозащитници предотвратиха разрешение за по-голяма горска сеч

Снимка: архив

Промените в Закона за горите, сред които предлаганото двойно или тройно увеличаване на сечта на дървета, застрашават българската природа и население.

Силно разтревожени от такива текстове членове на Коалиция „За зелен рестарт“ (MOVE.BG, „Грийнпийс“-България, WWF България и „Институт Кръгова икономика“) изпратиха отворено писмо до Народното събрание и до министрите на земеделието и горите, околната среда и водите и енергетиката.

Въпреки желанието за приемане „по бързата писта“, в резултат на реакцията на природозащитниците народните представители отхвърлиха законопроекта.

Това съобщиха пред БНР-Радио София Балин Балинов и Кристиян Димитров от „Грийнпийс“-България (▼).


Бързането на депутатите те обясниха донякъде с наближаването на местните избори и нуждата да се разпределят дърва за огрев на част от населението. В по-малките общини това е начин да се упражнява контрол и зависимост.

Балинов припомни, че една от последиците на обезлесяването са наводненията, свлачищата, които пряко могат да вземат и човешки жертви.

Възобновяемата енергия е една светла алтернатива, отбеляза Димитров. И изрази надежда от законова дефиниция за енергийно бедни.

„Ако питаме българската дървопреработвателна индустрия, оттам ще кажат, че губим, ако не сечем, но в момента човечеството се намира в безпрецедентна криза. Хората продължават да извършват екоцид“, изтъкна Асен Ненов от Института Кръгова икономика (►) 

Той допълни, че има връзка между живите същества. Сеченето на гори води до загуба на биоразнообразие, а последствията от това могат да бъдат дори поява на заболявания.

Екозащитниците припомниха, че ЕС работи по инициативата за засаждане на поне 3 млрд. дървета до 2030 г. Съществува онлайн наблюдение как върви залесяването. До момента са засадени 11,5 милиона дървета, което съвсем не е достатъчно като темп и процент.

Чуйте още по темата в разговора на Яна Спиридонова.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06