Той поясни, че именно тестовете Drugtest 3000 и Drugtest 5000, наречени още „полеви“ и за които е известно, че отчитат грешно, с тях биват тествани шофьорите, за да се установи да бъде ли отнет или не автомобилът.
„Самите служители на МВР нямат доверие на този тест, чрез който ако се установи употреба на наркотични вещества е причина да бъде конфискувано превозното средство“, твърди той и допълни, че от тяхната организация ще поискат среща с министъра на вътрешните работи, за да изяснят защо служителите на МВР изземват функциите на съда.
„Защото те самите не признават този тест, но благодарение на него извършват конфискация“, посочи Радков, позовавайки се на чл. 17 ал. 3, според който частната собственост е неприкосновена.
Не е изяснено при какви обстоятелства, след като бъде спрян водачът, се случва отнемането на превозното средство. Христо Радев посочи, че служителите на МВР могат само да задържат автомобила, но не и да го отнемат и то задържането би могло да е факт, само ако автомобилът служи за веществено доказателство.
Радев посочи, че в момента се прилага тормоз спрямо българските шофьори, който е съпътстван от редица ограничения.
Той посъветва всички водачи на МПС, при които е установена положителна проба, задължително да направят и кръвен тест.
Като пример за недомислица, Радев се позова на законова промяна от 2017 година, която дава право след употреба на наркотични вещества, но не под влияние на такива, да бъдат конфискувани автомобилите.
Спрямо тази поправка, ако на един водач му бъдат свалени номерата, конкретното пътно превозно средство без номерата може да бъде извозено до неговото домуване, в срок от 12 часа, от правоспособен щофьор, като през това време собственикът на автомобила не може да бъде глобен.
До какво ще доведат обсъжданите промени и какво сочи статистиката за жертвите по пътищата според Българско обединение на шофьорите, чуйте в разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...